Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » Bölgemizin ilk ve tek ilaç Ar-Ge Merkezinden ziyaret

Bölgemizin ilk ve tek ilaç Ar-Ge Merkezinden ziyaret

IMG-20181013-WA0008

Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.F.Sena SEZEN ve KTÜ Rektör Danışmanı Öğretim Görevlisi Ali Haydar DOĞU, Birlik Genel Sekteri Mehmet ŞENTÜRK’ü makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında kurulan merkezin amacı, neler yapacağı, 10.Kalkınma Planına katkısı ve Kamu Kurumların desteklerinin neler olabileceği konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTÜ-İLAFAR UAM) Merkezi Müdürü Sezen; “Merkezimiz, kamu, üniversite ve özel sektör arasında güvene dayalı şeffaf bir ortam oluşturularak işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Amaçlarımız; Beşeri, Zirai ve Veteriner amaçla kullanılacak ilaç etken madde ve formülasyon geliştirmek üzere her türlü preklinik araştırma ve geliştirme çalışmalarına yönelik projeler tasarlamak, uygulamak ve projeler sonucunda elde edilen verileri toplamak; Merkez imkanlarını ilaç sektörüne ve diğer özel ve kamu kurum ve kuruluşlara açarak Üniversite-Sanayi iş birliğini geliştirmek; Biyoaktif molekül ve farmasötik formülasyon araştırmaları yapan ulusal ve uluslararası akredite bir merkez olmaktır” dedi.

Birlik Genel Sekreterimiz Mehmet ŞENTÜRK, üniversitemizin kurmuş olduğu merkezin yapacağı etkinliklere, çalışmalara ve araştırmalara destek olacaklarını söyledi.