Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı Yapıldı.

Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı Yapıldı.

DSC_0026_1

Birliğimizce bu yıl ilki düzenlenen fotoğraf yarışmasının “Ödül Töreni ve Sergi Açılışı” yapıldı. Ödül töreni 31 Ekim Pazartesi günü saat 15.00’da Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törene Birlik Başkanımız ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. Gümrükçüoğlu, Birlik Genel Sekreteri Mehmet Şentürk, Birlik Encümen Üyesi Belediye Başkanları Şefik Türkmen, Mümtaz Sinan, Dr. Erdem Şen, Ahmet Kurt ile çok sayıda belediye başkanı, fotoğraf sanatçısı ve sanatseverler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK “Yarışmanın Trabzon, Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Ordu İl sınırları içerisinde bulunan yerlerin tarihi ve kültürel zenginliklerini ön plana çıkarmak, fotoğraf sanatının görsel gücü ile tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Ayrıca bu etkinlik aracılığıyla fotoğraf sanatının gelişimine katkıda bulunulurken, yarışmada seçilen fotoğraflarla Doğu Karadeniz’in il ve ilçelerinin tanıtılması için arşiv oluşturulmuş oldu.” dedi. Yarışma ile bölge kültür ve sanatına küçük ama önemli bir katkı sağlandığını, ifade ederek yoğun iş programlarına rağmen ödül töreni ve sergi açılışına katılanlara teşekkür etti.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği olarak bu yıl ilkini düzenledikleri “Doğu Karadeniz” konulu fotoğraf yarışmasıyla bölgenin tarihini, kültürünü, yaşamını ve sosyal özelliklerinin fotoğraf sanatı ile birleştirerek ortaya çıkarmayı amaçladıklarını kaydederek, “Yarışma sonucu ortaya çok güzel eserler ortaya çıktı. Fotoğraf yarışması ile bölgemizin engin sanat birikimine mütevazi bir katkı sağladığımız inancındayız. 168 fotoğraf sanatçısının 732 eserle katıldığı yarışmaya gösterilen yoğun ilgi Birliğimize ve organizasyonda yer alanlara olan güvenin ifadesidir. Sanata ve sanatçıya desteğimiz bundan sonra da artarak devam edecek. Bu önemli kültür ve sanat etkinliğine katılan fotoğraf sanatçıları ile jüri üyelerine ve Doğu Karadeniz Birliği’ne teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Gümrükçüoğlu’nun konuşmalarının ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri ve birer plaket takdim edildi. Yarışma da “Tirebolu” isimli eseriyle birincilik ödülünü kazanan Hasan Alper ERYİĞİT’e ödülünü Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Sayın Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, verdi.

“Sisler İçinde Pokut” isimli eseriyle ikincilik ödülünü kazanan Ahmet Fatih SÖNMEZ Van da yaşanan deprem felaketi nedeniyle törene katılamadığından dolayı ödülünü İdris Genç CELEP’e Birlik Encümen Üyesi ve Akçaabat Belediye Başkanı Sayın Şefik TÜRKMEN tarafından verildi.

“Lahana” isimli eseriyle üçüncülük ödülünü kazanan Ali MERMERTAŞ’a Birlik Encümen Üyesi ve Tonya Belediye Başkanı Sayın Ahmet KURT verdi.

Jüri Özel Ödülünü “Çömlekçi” isimli eseriyle kazanan Mustafa ZENGİN salonda bulunmadığından ödülünü Şenol ERDENER’e Birlik Encümen Üyesi ve Arsin Belediye Başkanı Sayın Dr. Erdem ŞEN verdi.

Üç mansiyon ödülünü ise “Balıkçı” isimli eseriyle Ozan GÖMLEKSİZ, “Pencere” isimli eseriyle Sema TORAMAN, “Fındık Zamanı” isimli eseriyle Tevfik KUDU kazandı. Mansiyon alan sanatçılara ödüllerini sırasıyla Birlik Encümen Üyesi Ardeşen Belediye Başkanı Sayın Mümtaz SİNAN, Birlik Meclis Katip Üyesi Cumapazarı Belediye Başkanı Sayın Ahmet SARAL, Balaban Belediye Başkanı Sayın Ömer HACIBEKTAŞOĞLU verdi.,

DKBB Özel ödülünü “Kaleden Bakış” eseriyle kazanan Özkürtün Belediye Başkanı Sayın Yakup TURGUT’a ödülünü Maçka Belediye Başkanı Sayın Ertuğrul GENÇ ve DKBB Genel Sekreteri Sayın Mehmet ŞENTÜRK birlikte takdim etti.
Ödül töreninin ardından yarışmaya katılan ve seçici kurul tarafından sergilenmeye layık görülen fotoğraflar Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Tören sonunda ayrıca yarışmaya katılan ve seçici kurul tarafından seçilen bazı fotoğrafların yer aldığı yarışma albümü katılımcılara dağıtıldı.

DSC_0071

DSC_0080_2

DSC_0090_1