Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » TBB İşbirliğinde Yapılan Programımız Tamamlandı.

TBB İşbirliğinde Yapılan Programımız Tamamlandı.

ank_2

Birliğimiz ile Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen “Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı” 19 – 23 Kasım 2011 tarihlerinde Ankara İli Kızılcahamam İlçesinde gerçekleştirildi.

Mevzuat Bilgilendirme Toplantısına çok büyük bir kısmı Doğu Karadeniz Bölgesinden olmak üzere çok sayıda belediye başkanı, meclis ve encümen üyeleri, birim müdürleri ve diğer belediye çalışanları katıldı.

2010_resimleri_040

Toplantıda “Belediye Kanunu ve Belediye Mevzuatı, Kamu İhale Kanunu, Temsil, Tören ve Ağırlama Giderleri, Sosyal Güvenlik Kanunu ve Belediyelerimizi ilgilendiren bölümleri, Halkla İlişkiler ve Liderlik, Belediyelerde Kalite Yönetim Uygulamaları” konularında bilgiler verildi.

20 Kasım’da yapılan açılış törenine Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet BALTA, Gümüşhane Milletvekili Feramuz ÜSTÜN, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet SÖKMEN, Birlik Encümen Üyesi Belediye Başkanlarımız, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa CANLI, Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz SİNAN, Eynesil Belediye Başkanı Coşkun SOMUNCUOĞLU, Tonya Belediye Başkanı Ahmet KURT, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın EMİRALİOĞLU, Birlik Meclis Katibi Cumapazarı Belediye Başkanı Ahmet SARAL, Birlik Eski Encümen Üyesi Oymalıtepe Belediye Başkanı Metin ŞAHİN’in yanı sıra çok sayıda belediye başkanı, birim müdürleri ve belediye çalışanları katıldı.
Açılış törenine katılamayan İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHiN, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, Eski Bayındırlık Bakanı Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz ÖZAK, Ordu Milletvekilleri Mustafa HAMARAT ve İdris YILDIZ, Trabzon Milletvekilleri Koray AYDIN ve M.Volkan CANALİOĞLU birer mesaj göndererek toplantının hayırlı olması temennisinde bulundular.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK, programın gerçekleştirilmesinde desteklerini esirgemeyen Türkiye Belediyeler Birliği yönetici ve çalışanlarına teşekkür etti.
Yoğun iş programları nedeniyle programın açılışına katılamayan Birlik Başkanımız ve Trabzon Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’nun selamlarını ve başarı dileklerini iletti.

Konuşmasında üye olup olmadığına bakmaksızın bölgemizde yer alan tüm belediyelerin Birlik hizmetlerden yararlandırıldığını ve Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan tüm belediyeleri Birliğimizin üyesi olarak görmek istediklerini, Birliğimize üye olmayan bölgemiz belediyelerini de Birliğimizin üyesi olarak görmek gücümüze güç katacak, azim ve şevkimizi artıracaktır, dedi.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği bölge belediyeleri ve hatta ülke genelindeki tüm mahalli idarelere, belediyelere, il özel idarelerine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmuş ve bulunmaya devam ettiğini, bu kapsamda Birliğimizce, çeşitli yayınlar çıkarıldığını, yurdumuzun değişik illerinde tamamen ücretsiz olarak çeşitli konularda birçok eğitim semineri düzenlendiğini ifade etti.

Son bir yıl içinde Birliğimizce 14 ayrı eğitim faaliyetinin gerçekleştirildiğini belirterek, bu faaliyetlerin eğitim bölümüne bölgemiz belediyelerinden 1500’ü aşkın seçilmiş ve atanmış görevlinin katıldığını ifade etti.
Eğitim programlarında; Mahalli İdarelerde Personel İstihdamı, İmar Mevzuatı, Arsa ve Arazi Düzenlenmesi ve Uygulamaları, Yapı Denetim Mevzuatı, Belediye Zabıta Mevzuatı, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Verilmesi, Torba Kanun’un Belediyelerimizi İlgilendiren Bölümlerinin Açıklanması, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, Kamu İhale Kanunu ve Uygulamaları, EKAP, Halkla İlişkiler, Etkili İletişim, Beden Dili ve Konsantrasyon, gibi konularda tamamen ücretsiz olarak eğitim seminerleri düzenlendiğini söyledi.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinin eğitim faaliyetlerinin yanında sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetlerde de bulunduğunu belirterek, bu kapsamda bölgemiz illerinde iftar yemekleri düzenlendiğini, ayrıca bir ilk olarak “Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Fotoğraf Yarışması” düzenlendiğini söyledi.

Birliğin eğitim, yayın ve sosyal faaliyetlerinin yanı sıra belediyelerimizin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalarda yürüttüğünü, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğince hazırlanan “Doğu Karadeniz Belediyelerinin Mali İmkanları ve Alt Yapı Sorunları” raporunun ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiğini söyledi.
Birlik tarafından bölgemizdeki belediyelerden hibe, fon ve kredi imkanlarından yararlananların tespiti, kullanılan bu kaynakların etkilerinin değerlendirilmesi, diğer belediyelerimizin bu tecrübelerinden faydalanmaları amacıyla hazırlanan projenin Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından kabul gördüğünü, bu projenin Türkiye çapında konusu itibariyle, hazırlanan ilk proje olduğunu söyledi.

Konuşmasını bu tür programları hep bir kamu görevini icra etmenin bilinciyle yerine getirmeye çalıştıklarını ifade ederek toplantının hayata geçmesinde katkılarını esirgemeyen Türkiye Belediyeler Birliği yetkililerine, Birlik Başkanımız ve Trabzon Belediye Başkanı Sayın Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’na, Birlik Encümen Üyesi Belediye Başkanlarına, Birlikteki mesai arkadaşlarına, teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cevdet SÖKMEN konuşmalarında Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği ile yapılan işbirliği neticesinde gerçekleştirilen toplantının hayırlı olması dileğinde bulundu. Konuşmasında TBB faaliyetleri hakkında bilgi veren SÖKMEN, DKBB ile bundan sonra da çok başarılı organizasyonlara imza atacaklarını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından programın eğitim bölümüne geçildi. Toplam üç tam gün süren eğitim çalışmalarında birinci gün Temsil Tören Ağırlama ve Tanıtım Giderleri, Halkla İlişkiler ve İletişim, ikinci gün Belediyelerin Görev, Yetki ve Sorumlulukları, Belediye Başkanı ve Belediye Personelinin Sosyal Güvenlik İşlemleri, Belediyelerde Kalite Yönetim Uygulamaları, üçüncü gün Doğrudan Temin Usulü ve Uygulanması, İhale Yöntem ve Süreçleri konularında bilgiler verildi.

Toplantıya, Eğitimci – Konuşmacı olarak TBB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet SÖKMEN, Eğitim Danışmanı Rezzan ÖZDEMİR, İçişleri Bakanlığı Başkontrolörü Mustafa OKSAL, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Kemal BAYRAKTAR, TBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü H.İbrahim AZAK, Kamu İhale Kurumu Üyesi Bahattin IŞIK katıldı.

Eğitim Semineri Ders Notları İçin Tıklayınız…

ank_2

ANK_3