Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » 2012 Yılının İlk Encümen Toplantısı Yapıldı.

2012 Yılının İlk Encümen Toplantısı Yapıldı.

2012 yılının ilk Birlik Encümen toplantısı 24 Ocak Salı günü Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın EMİRALİOĞLU’nun evsahipliğinde yapıldı. Encümen toplantısına Birlik Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU, Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK ile Birlik encümen üyeleri, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa CANLI, Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz SİNAN, Arsin Belediye Başkanı Dr. Erdem ŞEN, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın EMİRALİOĞLU, Tonya Belediye Başkanı Ahmet KURT, Birlik eski encümen üyesi Oymalıtepe Belediye Başkanı Metin ŞAHİN ve Birlik Mali Hizmetler Müdürü Yusuf GEDİKLİ katıldı.

Enc__men_kemalpa__a_1

Toplantı öncesi konuşma yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın EMİRALİOĞLU, toplantının belediyesinde yapılmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek, buna fırsat veren Birlik Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU ve toplantıya katılanlara teşekkür etti.

Daha sonra Birlik Başkanı GÜMRÜKÇÜOĞLU, encümen toplantısının Kemalpaşa Belediye başkanının evsahipliğinde, yapılmasından ve gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı EMİROĞLU’na teşekkür etti.
Toplantının resmi gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK 2011 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında kısa bilgiler vererek 2012 yılın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Enc__men_kemalpa__a_2

Şentürk; Birlik olarak 2011 yılında 9 ayrı eğitim faaliyeti gerçekleştirildiğini, bu faaliyetlere bölgemiz belediyelerinden 928 seçilmiş ve atanmış görevli katıldığını, bunların 115’inin belediye başkanı olduğunu ifade etti. Bu eğitim seminerlerinde, Mahalli İdarelerde Personel İstihdamı, İmar Mevzuatı, Arsa ve Arazi Düzenlenmesi ve Uygulamaları, Yapı Denetim Mevzuatı, Belediye Zabıta Mevzuatı, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Verilmesi, Torba Kanun’un Belediyelerimizi İlgilendiren Bölümlerinin Açıklanması, Sosyal Güvenlik İşlemleri, Belediye Başkanı ve Belediye Personelinin Sosyal Güvenlik İşlemleri, Kamu İhale Kanunu ve Uygulamaları, İhale Usul ve Yöntemleri, EKAP, Doğrudan Temin, Temsil, Tören ve Ağırlama Giderleri, Halkla İlişkiler, Etkili İletişim, Beden Dili ve Konsantrasyon, Belediyelerde Kalite Standartları Yönetimi, gibi konularda tamamen ücretsiz olarak düzenlenmiştir, dedi.

Eğitim faaliyetlerinin yanında Sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetle de yürüttüklerini belirten Şentürk; bu kapsamda bölgemiz illerinde iftar yemekleri, “Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Fotoğraf Yarışması” düzenlendiğini ifade etti.

Ayrıca, Birlik olarak eğitim, yayın ve sosyal faaliyetlerinin yanı sıra belediyelerimizin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yürütüldüğünü, bu kapsamda Birliğimizce hazırlanan 27 sayfalık “Doğu Karadeniz Belediyelerinin Mali İmkanları ve Alt Yapı Sorunları” raporu ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir, dedi.
Birlik olarak yürütülen çalışmalar sonucu son dönemde bölge belediyelerinden Birliğe üye olmak üzere altı belediyenin meclis kararı aldığını, bu sayının Birlik Meclis Toplantısının yapılacağı Nisan ayına kadar daha da artacağını ümit ettikleri ifade etti.

Yapılan bu bilgilendirmenin ardından resmi gündem maddeleri görüşüldü. Sırasıyla Birlik katılım payı alacakları, 2012 yılı eğitim semineri programı ve 2012 yılı günübirlik eğitim semineri programı ve “Yayla Turizmi ve Yayla Kültürü” adlı kitabın bastırılması konuları karara bağlandı.

Resmi gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanmasından sonra Birliğin yürüttüğü çalışmalar hakkında söz alan katılımcı belediye başkanları, son zamanlarda Birliğe yeni belediyelerin üyelik başvurusu yapmasının Birliğin doğru işler yaptığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek, yoğun iş programlarından Birlik çalışmalarına zaman ayırarak bu başarının en büyük pay sahibi olan Birlik Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU ve diğer emeği geçenlere teşekkür ettiler. Birliğin belediyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yapması gereken çalışmalar konusunda fikir alış verişinde bulunan katılımcılar daha sonra toplantı salonundan ayrıldılar.