Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » Kırgız Heyeti Birliğimizi Ziyaret Etti…

Kırgız Heyeti Birliğimizi Ziyaret Etti…

K__rg__z__15_

Türk Dünyası Belediyeler Birliği vasıtasıyla bölgemizi ziyaret eden, belediye meclis üyeleri, işadamları ve bürokratlardan oluşan Kırgız heyeti Birliğimizi ziyaret etti.

Birlik Genel Sekreterliği görevini yürüten Mehmet Şentürk, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, misafirlere hoş geldiniz dedi. Kırgız Türkleri ile Türkiye Türklerinin soy ve inanç birliğinin bulunduğunu, son yıllarda aramızdaki engellerin kalkmasıyla birlikte, hasretle kucaklaştıklarını, iki ülkenin hem devlet hem de millet olarak yılların ayrılığını çok kısa sürede eritmenin peşinde olduğunu ifade etti. İki dost ve kardeş ülkenin işbirliğini daha da geliştirmesi gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin uluslararası arenada artan popülaritesinin Türk ve İslam dünyasıyla ilişkilerini ve işbirliğini artırmasıyla çok daha yükseleceğini, gerçek anlamda küresel bir güç haline geleceğini, söyledi.

Kırgız heyeti başkanlığını ve sözcülüğünü yürüten Narın Kırgız – Türk Lisesi Müdürü Halil KOÇ, kendilerine gösterilen misafirperverliğe teşekkür ederek, Kırgız ve Türk halklarının ilişkilerini geliştirdiklerini, aynı milletin mensupları olarak bunun zaten gerekli olduğunu, Türkiye’nin Türk ve İslam dünyasına örnek olduğunu belirtti.

Ziyarette Birlik Genel Sekreteri Mehmet Şentürk’e, Kırgız kültürünü yansıtan cepken ve kalpak hediye edildi. Genel Sekreterimizde heyete telkâri işlemeli bir kemençeyi takdim etti.

K__rg__z__10_

Ziyaret sonrası Trabzon Belediyesi Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, heyete akşam yemeği ikram etti.
Yemekte kısa bir konuşma yapan Başkan Kınalı, dost ve kardeş ülke Kırgızistan’ın temsilcilerini Trabzon da ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade etti. İki ayrı ülke ancak aynı milletin parçaları olduklarını belirterek, Kırgızların Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmaları gerektiğini söyledi.
Yemek sonrası Kırgız heyetince Başkan Kınalı’ya cepken ve kalpak hediye edildi.

K__rg__z__15_

K__rg__z_Ziyareti__1_