Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » Encümen Toplantımız Trabzon’da Yapıldı…

Encümen Toplantımız Trabzon’da Yapıldı…

Enc__men_Resimleri_27.03.2012

Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK tarafından gündemde yer alan konular hakkında bilgiler verildikten sonra gündemde yer alan konular görüşüldü.

Başkan GÜMRÜKÇÜOĞLU, yaptığı konuşmada Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Encümen Toplantısına ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyetini ifade etti. Toplantının Akçaabat Belediye Başkanımız Sayın Şefik TÜRKMEN’in davetlisi olarak Akçaabat’ta yapılacağını ancak Sayın Başkanın ani çıkan işleri dolayısıyla toplantının Trabzon Belediyesinde yapıldığı ifade etti. Toplantıya katılamayan diğer encümen üyesi belediye başkanlarının son anda ortaya çıkan sebeplerden ötürü toplantıya katılamadıklarını belirtti.

Yapılan görüşmeler sonunda, Birlik üyesi belediyelerin zabıta personellerine yönelik görevde yükselme eğiti yapılmasına; “Temel Belediye Mevzuatı” kitabı bastırılmasına; Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne üye olunması yönünde Birlik Meclisine görüş bildirilmesine karar verildi.

Başkan GÜMRÜKÇÜOĞLU yaptığı açıklamada; “Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne, Birliğimizin üye olması ile, kurumlarımız arasındaki işbirliği imkanı artacak, Birliğimiz ile Avrasya coğrafyasındaki bir çok ülkedeki yerel yönetimle işbirliği ve dayanışma imkanı oluşacak, karşılıklı deneyim ve tecrübe paylaşımı sağlanacak, uluslar arası kongre, kardeş belediye çalışmaları, kardeş ülke günleri, sempozyum, panel, eğitim semineri, karşılıklı ziyaret, teknik ve insani yardım gibi bir çok alanda faaliyet imkanı oluşacaktır.” dedi.

Ayrıca Doğu Karadeniz’in turizminin geliştirilmesine yönelik belediyelerce yapılması gereken çalışmalar konusunda görüş ve düşüncelerini aktardı.

27 Ocak 2012’de yapılan encümen toplantısından sonra Birlik olarak gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler veren Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK faaliyetleri şu şekilde sıraladı.

24 Ocak 2012 Birlik Encümen Toplantısından Sonraki Faaliyetler:
Eğitim Semineri: 9 Mart 2012 Cuma günü Trabzon Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda yapılan eğitim seminerinde “Taşınır Mal Yönetmeliği ve İşlemleri” konusunda bilgiler verildi. Eğitim Seminerimize Eğitimci – Konuşmacı olarak, İçişleri Bakanlığı İç Denetçisi Sayın Tahir TEKİN katıldı. Seminere 110 kişi katıldı.

Toplumsal Cinsiyete Duyarlılık Çalıştayı: Birliğimiz ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde Trabzon Zorlu Grand Otel’de “Toplumsal Cinsiyet Ana Akımlaştırması ve Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Eğitimi” konulu iki gün süreli çalıştay yapıldı. 12 -13 Mart tarihlerinde yapılan çalıştaya belediye başkanları ile belediyelerin bütçeleme birimi yetkililerinden oluşan 33 kişi katıldı. Çalıştayda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Maliye Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Özgün AKDURAN “Toplumsal Cinsiyet Ana Akımlaştırması ve Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Eğitimi” konusunda sunum yaptı.

“Fetih 1453” Filmi Gösterimi: “Fetih 1453” filminin belediyelerimize yönelik gösterisi LARA Sinemasında yapıldı. Belediyelerimizin başkan ve çalışanlarına yönelik yapılan gösterime yaklaşık yüz kişi katıldı. Sinema işletmecileri ile yapılan görüşmeler sonucu gösterim ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Yerel Yönetimler Sempozyumu & Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı: 27 – 31 Mart 2012 tarihlerinde Türkiye Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından düzenlen organizasyon için Birliğimize 100 kişilik kontenjan verilmiştir. Bölge belediyelerimize yapılan duyuru ile kontenjanımızın tamamı doldurulmuş ve katılım sağlanmıştır.

Organizasyon bünyesinde Birliğimize ücretsiz olarak stant tahsis edilmiştir. Stant da Birliğimizin yayınları dağıtılacak ve fotoğraf yarışması kataloğu slayt olarak gösterilecektir. Ayrıca Tonya Belediyesi folklor ekibi gösteri yapmak üzere Tonya Belediye Başkanımız ve Birlik Encümen Üyemiz Sayın Ahmet KURT’un katkıları ile gönderilmiştir.

Üyelik Başvurusu Yapan Belediyeler:
1- Tekke Belediyesi – Gümüşhane
2- Akşar Belediyesi – Bayburt
3- Atayurt Belediyesi – Trabzon
4- Yeşilyalı Belediyesi – Trabzon
5- Adacık Belediyesi – Trabzon
6- Aydındere Belediyesi – Giresun
7- Yavuzkemal Belediyesi – Giresun
8- Kovanlık Belediyesi – Giresun
9- Topçam Belediyesi – Ordu