Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » Bosna – Hersek Teknik Gezimiz Tamamlandı…

Bosna – Hersek Teknik Gezimiz Tamamlandı…

dsc_0002_2

Birliğimiz ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde 6 – 10 Haziran 2012 tarihlerinde Bosna-Hersek’e düzenlenen teknik gezi programı sona erdi.

Program 6 Haziran’da Trabzon’dan İstanbul aktarmalı olarak Saraybosna’ya gidiş ve 10 Haziran’da İstanbul aktarmalı olarak Trabzon’a dönüş şeklinde gerçekleştirildi.

Programın ilk günü Türkiye saatiyle 14.30’da Saraybosna’ya varan grubumuz, ilk olarak şehir turu yaptı. Şehir turu sırasında Saraybosna’nın tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra eski devlet başkanı merhum Aliya İzzet BEGOVİÇ’in mezarı ve şehitlikler ziyaret edildi. Gazi Hüsrevbey Camii, Medrese, Bedesten, Saat Kulesi, Hanlar, Kiliseler ziyaret edildi.

Programın ikinci gününde tipik bir Osmanlı köyü olan Poçitel ve Mostar ziyaret edildi. Nevatra ve Buna Nehirleri boyunca süren yolculuk sırasında bol bol fotoğraf çekildi. Poçitel köyü ve Mostar’da tarihimizin izlerini yoğun duygular eşliğinde görme fırsatı yakalandı. Hacı Ali Camii, saat kulesi, hamamı, kalesi ile Poçitel köyü sanki yıllar öncesinden bize el sallıyordu. Mostar’da ise Mimar Sinan’ın kalfası Mimar Kemalettin tarafından yapılan Mostar Köprüsünün büyüsüne kapıldık. Hırvatlar tarafından 1993 yılında yıkılan köprü, Türkiye tarafından 2004 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. Unesco tarafından koruma altına alınan köprü ve etrafında dizilen tarihi Osmanlı Camileri bizlere Anadolu’daymışız izlenimi bıraktı.

Programın üçüncü gününde ise ülkenin kuzey batısında kalan Travnik şehri ziyaret edildi. Burada tarihi mekanlar, kale, camiler gezildi. Tarihi Osmanlı Camii Alaca Cami’de Cuma namazını hep beraber eda ettik. Yol üzerinde bulunan ve Hırvat katliamına maruz kalan Armiç köyünü ziyaret ettik. Burada 116 Boşnak kardeşimizin diri diri bir camiye doldurulup yakılmasının dehşetini yaşadık. Bu kişilerin en büyüğünün 84 yaşında, en küçüğünün ise 3 aylık bir bebek olduğunu öğrenince acımız katmerleşti. Armiç’te ziyaret ettiğimiz okulda Bosna’nın her yerinde olduğu gibi çok yakın bir ilgiyle karşılandık.

Programın son gününde ise Saraybosna turu yaptık. Bu sürede çarşı içinde gezerek Boşnak halkıyla daha yakın ilişkiler kurduk. Boşnak’ları daha yakından tanıma fırsatı yakaladık.

Bosna – Hersek’e yaptığımız teknik gezi katılımcılar üzerinde çok derin izler bıraktı. Zaman zaman hep beraber ağladık, zaman zaman hep beraber güldük. Boşnak halkının temizliğina, tertip ve düzenine, çektikleri acılara, geleceğe dair ümitlerine, samimiyetine, Türk’lere ve Türkiye’ye olan bağlılıklarına ve engin sevgilerine şahit olduk.

dsc_0002_2

dsc_0002_1