Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı Sona Erdi…

Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı Sona Erdi…

DSC_0075_2

Birliğimiz ile Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde 29 Eylül 3 Ekim tarihlerinde Rize’de düzenlediğimiz

“Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı” sona erdi.

30 Eylül Pazar günü sabah 9.30’da yapılan açılışa Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK’ün yanı sıra, Rize Vali Yardımcısı Mehmet ÖZER, İkizdere Kaymakamı Abdil KOÇ, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet SÖKMEN, Konya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Sebahattin ESEN, belediye başkanları, meclis üyeleri, birim müdürleri ve belediye çalışanları katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK, yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye Belediyeler Birliği yetkililerine böyle bir imkanı verdikleri için teşekkür etti. TBB’nin son yıllarda Türk Mahalli İdareciliğine son derece faydalı hizmetler ürettiğini söyledi. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği olarak yürütülen faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgi vererek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet SÖKMEN yaptığı konuşmada, TBB olarak Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği ile ortaklaşa organize edilen toplantının hayırlı olmasını diledi. TBB çalışmaları
Genel Sekreterin konuşmasından sonra İkizdere Kaymakamı Abdil KOÇ, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’nin böyle bir toplantıyı yapmakta İkizdere’yi tercih ettiği için, TBB’ye de böyle bir fırsatı tanıdıkları için teşekkür etti.
Rize Vali Yardımcısı Mehmet ÖZER yaptığı konuşmada, Rize’de böyle bir eğitim faaliyetinin gerçekleşmesinden dolayı son derece memnun olduğunu ifade ederek, bu tür çalışmaların devamını diledi. Konuşmasında Rize’de göreve yeni başladığını ancak Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’ni hemen duyduğunu, bu eğitim çalışması nedeniyle de çalışmaları hakkında kısa bir araştırma yaptığını söyledi. DKBB’nin bölgemiz belediyelerinin kurumsal kapasitelerinin ve nitelikli personel sayılarının arttırılması yönündeki çalışmalarının takdire şayan olduğunu ifade ederek, tüm katılımcılara toplantının hayırlı olmasını diledi.

Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı’nın eğitim bölümünde ilk olarak TBB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet SÖKMEN, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hakkında sunum yaptı. Sunumunda toplu iş sözleşmesi kavramı, muhtevası ve oluşumu, grev ve lokavt, karar alma süreçleri ve sonuçları, toplu hak uyuşmazlığı ve mahkemeye başvurma konularında bilgiler verdi.

Öğleden sonraki bölümde TBB Personel ve Yazı İşleri Müdürü Mahmut ÇOLAK, Belediye Başkanlarının Mali, Sosyal Hakları ile Emeklilik İşlemleri, Sosyal Güvenlik Mevzuatındaki Değişiklikler konusunda sunum yaptı. Sunumunda, belediye başkanlarının ödenekleri, sosyal güvenlikleri, emeklilik intibakları ve diğer hakları, 6270,6283, 6322 ve 6353 sayılı Kanunlarda 5510 sayılı Kanunda yapılan düzenlemeler ile sosyal güvenlik mevzuatındaki diğer uygulamalar, işveren uygulama tebliği ile getirilen değişiklikler konularında bilgiler verdi.
Eğitim ikinci günde ise Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Şule ERÇETİN, Liderlik ve İletişim, TBB Eğitim Müdürü H. İbrahim AZAK 4734 sayılı Kanun çerçevesinde doğrudan temin konusunda sunum yaptı.
Sunumlarda, liderliği anlamak, farklı yaklaşımlar, yerel yönetimlerde eğilimler, kurumsallaşma, kurum kültürü, vizyon, iletişim, liderlik becerileri, tavrı ve uygulamalarının geliştirilmesi, yönetim becerileri, delegasyon, motivasyon, karar verme, mülakat, motive etme, vaka çalışması ile 4734 sayılı Kanuna göre doğrudan teminle mal ve hizmet alımı, yapım işleri ve taşınmaz kiralanması, idarelerce uyulması gereken kurallar, doğrudan teminde yasaklama konuları hakkında bilgiler verildi.

Programın eğitim bölümünün tamamlanmasından sonra, Trabzon Uzungöl’e bir gezi düzenlendi.

Program 3 Ekim günü tamamlanarak sona erdi.

dsc_0034

dsc_0061

DSC_0075_2

IMG_9597_001