Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » 2013 Yılı İlk Encümen Toplantısı Yapıldı.

2013 Yılı İlk Encümen Toplantısı Yapıldı.

DSC_0075_3

2013 yılının ilk Birlik Encümen toplantısı 29 Ocak Salı günü Akçaabat Belediye Başkanı Şefik TÜRKMEN’in ev sahipliğinde yapıldı. Encümen toplantısına Birlik Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU, Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK ile Birlik encümen üyeleri, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa CANLI, Arsin Belediye Başkanı Dr. Erdem ŞEN, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın EMİRALİOĞLU, Tonya Belediye Başkanı Ahmet KURT, Eynesil Belediye Başkanı Coşkun SOMUNCUOĞLU ve Birlik Mali Hizmetler Müdürü Yusuf GEDİKLİ katıldı.
DSC_0075_3

2013_1

Birlik Başkanı GÜMRÜKÇÜOĞLU, encümen toplantısının Akçaabat Belediye başkanının ev sahipliğinde, yapılmasından ve gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı TÜRKMEN’e teşekkür etti.

Daha sonra konuşma yapan Akçaabat Belediye Başkanı Şefik TÜKRMEN, toplantının belediyesinde yapılmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek, buna fırsat veren Birlik Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU ve toplantıya katılanlara teşekkür etti.
Daha sonra Toplantının resmi gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK 2012 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında kısa bilgiler vererek 2013 yılın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Şentürk; Birlik olarak 2012 yılında 11 ayrı eğitim faaliyeti gerçekleştirildiğini, bu faaliyetlere bölgemiz belediyelerinden 1088 seçilmiş ve atanmış görevli katıldığını, bunların 220’sinin belediye başkanı olduğunu ifade etti. Bu eğitim seminerlerinde, Taşınırmal Yönetmeliği ve İşlemleri, Liderlik, Etkili İletişim ve Beden Dili, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanununda Memurların Bildirimi ve Hizmet Takip Projesinin Uygulanması, Binaların Yangından Korunması, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, Liderlik ve İletişim; 4734 sayılı Kanun Çerçevesinde Doğrudan Temin, SGK Mevzuatındaki Değişiklikler, Zabıta Görev, Yetki ve Sorumlulukları, İşyeri Açma ve Ruhsatlandırma ve Kabahatler Kanunu gibi konularda tamamen ücretsiz olarak düzenlenmiştir dedi.

Eğitim faaliyetlerinin yanında Sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetle de yürüttüklerini belirten Şentürk; bu kapsamda bölgemiz illerinde iftar yemekleri, – Birliğimizin almış olduğu ilk hibe olan “Doğu Karadeniz’deki Hibe Projelerinin Bölgesel Etki Analizi” projesinin kapanış toplantısı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde Bosna Hersek’e gezi programı, “Yerel Yönetimler Sempozyumu Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı ve “Konya Kent 2012 Yerel Yönetim İhtiyaçları Fuarı, ayrıca sezonun büyük ilgiyle izlenen “Fetih 1453” filmini Bölgemiz Belediye Başkan ve çalışanlarına yönelik olarak ücretsiz gösterim düzenlemiştir dedi. Yapılan bu bilgilendirmenin ardından resmi gündem maddeleri görüşüldü. Sırasıyla Birlik katılım payı alacakları, Katılım Payları, 2012 Yılı Birlik Eğitim Programının Görüşülmesi, 2012 Yılı Birlik Günübirlik Eğitim Seminerleri Programının Görüşülmesi, Doka hibe programı için yetki verilmesi konuları karara bağlandı.

Resmi gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanmasından sonra Birliğin yürüttüğü çalışmalar hakkında söz alan katılımcı belediye başkanları, son zamanlarda Birliğe yeni belediyelerin üyelik başvurusu yapmasının Birliğin doğru işler yaptığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek, yoğun iş programlarından Birlik çalışmalarına zaman ayırarak bu başarının en büyük pay sahibi olan Birlik Başkanı ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan F. GÜMRÜKÇÜOĞLU ve diğer emeği geçenlere teşekkür ettiler. Birliğin belediyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yapması gereken çalışmalar konusunda fikir alış verişinde bulunan katılımcılar daha sonra toplantı salonundan ayrıldılar.

2013_2

2013_4

2013_6