+90 462 223 85 82

BİZİ ARAYIN

+90 462 223 81 05

BİZİ ARAYIN

birlik@dkbb.gov.tr

BİZE YAZIN

DİĞER SAYFALAR

SİZİN İÇİN BURADAYIZ!

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz.

+90 462 223 85 82

+90 530 407 45 73

DÜNYA GIDA GÜNÜ VE YEREL YÖNETİMLER İLİŞKİSİ SEMİNERİ

geri

Eğitim Tarihi 15.10.2021 14:00:00 – 15.10.2021 16:00:00
Oturum Adı : DÜNYA GIDA GÜNÜ VE YEREL YÖNETİMLER İLİŞKİSİ SEMİNERİ
Uzaktan Eğitim

Eğitim Açıklaması
Seminer Başvurusuna İlişkin Bilgiler

FAO’nun Kentsel Gıda ve Gıda Sistemleri ve Yerel Gıda Üretimi Vizyonu Üzerine Çevrimiçi Semineri

Kentsel alanlarda kentleşme oranları ve farklı yetersiz beslenme biçimlerinin yüksek yaygınlığı göz önüne alındığında, kentsel gıda sistemlerinin rolünü ulusal hükümetlerde ana akım haline getirmek kritik öneme sahiptir. Halihazırda gıdanın %70’i kent sakinleri tarafından tüketilmektedir ve bu payın artması beklenmektedir. Şehirler ve yerel yönetimler, daha iyi beslenme için gıda sistemlerini dönüştürmek ve gıda sistemleri yönetimini etkilemek için önemli giriş noktalarıdır: gıda ve halk sağlığı, sosyal kalkınma, istihdam vb. gibi bağlantılı alanlar arasındaki bağlantıları değerlendirebilir, güçlendirebilir ve entegre edebilirler.

COVID-19 pandemisinin etkileri tarım-gıda sistemlerini bozmuş ve benzeri görülmemiş bir küresel ekonomik durgunluğu tetikleyerek dramatik bir geçim kaynağı ve gelir kaybı ile gıda güvensizliği ve eşitsizliğinin artmasına neden olmuştur. Kentsel gıda sistemlerinin bozulması, özellikle gıda dağıtımını ve gıda perakende sektörlerini etkilemiştir. Krizin şehir ve yerel yönetimler tarafından yönetilmesi bu bağlamda gıda sistemlerindeki bozulmayı ve hassas nüfus üzerindeki olumsuz etkileri azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

Tarımsal gıda sistemlerinin iklim değişikliği, arazi bozulması ve biyolojik çeşitlilik kaybının etkenlerini göz önünde bulundurarak sürdürülebilir ve dayanıklı gıdayı savunmak ve harekete geçmek için acil eyleme ve yerel yönetimlerin desteğine ihtiyacı olduğu açıktır. Yerel yönetimlerin sürdürülebilir tarım-gıda sistemleri dönüşümündeki aktif rolü, olumlu değişime yönelik önemli bir adımdır.
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluşunun 76. Yıldönümü anısına düzenlenen 16 Ekim 2021 Dünya Gıda Günü’nün 41. kutlamasının teması “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam. Hiç kimseyi geride bırakmadan daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine dönüşmek için desteğe duyulan ihtiyaç konusunda farkındalık oluşturmanın altı çizilmektedir.

Birliğimiz ve FAO işbirliğiyle düzenlenecek bu etkinlik vesilesiyle belediyelerimizin konuya yönelik farkındalığının artırılması hedeflenmektedir.