Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » Güneydoğu Gezimiz Tamamlandı…

Güneydoğu Gezimiz Tamamlandı…

img_8533

Birliğimiz ile Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde 20 – 25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen “Teknik Gezi Programı” sona erdi.

Program 20 Eylül Cuma günü Adana’da başlayarak 25 Eylül Çarşamba günü yine Adana’da tamamlandı. Programın birinci gününde Adana Merkez Sabancı Camiinde kılınan Cuma Namazından sonra kısa bir şehir gezisi yapıldıktan sonra akşamüzeri Gaziantep’e hareket edildi.

Gaziantep Kalesi ve tarihi çarşı gezildikten sonra Zeugma Mozaik ve Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi. Burada dünyaca ünlü mozaikler ve diğer eserler yakından görülme imkanı sağlandı.

Programın üçüncü gününde Şanlıurfa’ya hareket edildi. Yol üzerinde önce kelaynak kuşlarının mekanı olan Birecik ziyaret edildi. Burada kelaynak kuşları hakkında bilgiler edinildikten sonra Halfeti’ye hareket edildi. Halfeti’de baraj gölünde tekne ile baraj gölü gezintisi yapıldı. Daha sonra Şanlıurfa’ya varıldı. Şanlıurfa’da Balıklı Göl, Hazreti İbrahim’in makamı ve diğer kutsal mekanlar ziyaret edildi. Bazı katılımcılar Urfa Kalesi’ne yaya olarak çıkıp, buradan şehri görme fırsatı yakaladılar. Günün akşamı sıra gecesinde tüm yorgunluklarını atan katılımcılar sabah olunca Mardin’e hareket ettiler.

Mardin de çeşitli tarihi ve turistik yerler ziyaret edildikten sonra verilen serbest zamanda Mardin’i ve Mardin insanını daha yakından tanıma imkanı bulundu.

Mardin’den sonra uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Hatay’a ulaşan katılımcılar burada da şehrin önemli tarihi ve turistik mekanları ile tarihi çarşıyı görme fırsatı yakaladılar. Kafile Hatay’da gece konaklandıktan sonra Adana’ya hareket etti.

Çoğu Doğu Karadeniz Bölgesi’nden olmak üzere yüzün üzerinde kişinin katıldığı teknik gezi programı amacı doğrultusunda gerçekleştirildi. Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK, programla ilgili olarak bazı aksaklıkların olduğunu ancak genel anlamda amacına ulaştıklarını ifade etti. Bölge ve bölge insanı ile yakından ilişki kurma fırsatı yakaladıklarını, bu fırsatı veren başta Türkiye Belediyeler Birliği olmak üzere katkısı olan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

IMG_0276

img_8305

img_8533