+90 462 223 85 82

BİZİ ARAYIN

+90 462 223 81 05

BİZİ ARAYIN

birlik@dkbb.gov.tr

BİZE YAZIN

DİĞER SAYFALAR

SİZİN İÇİN BURADAYIZ!

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz.

+90 462 223 85 82

+90 530 407 45 73

‘Siteler Arası Atık Yağ Toplama Yarışması’ başladı!

geri

Ortahisar Belediyesi Temiz İşleri Müdürlüğü ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında 2022 Yılı Siteler Arası Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması düzenliyor.

‘Siteler Arası Atık Yağ Toplama Yarışması’ başladı!

Ortahisar Belediyesi Temiz İşleri Müdürlüğü ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında 2022 Yılı Siteler Arası Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması düzenliyor. ‘Bitkisel Atık Yağları Topluyoruz, Sitelerimizi Ödüllendiriyoruz’ sloganıyla düzenlenen yarışmayla ilgili olarak siteleri gezen belediye ekipleri, ‘sıfır atık’ konusunda vatandaşları bilgilendirerek, konuyla ilgili broşür dağıtıyor. Yarışmaya başvurular başladı, son katılım ise, 20 Mayıs 2022 tarihi olarak belirlendi.

“HER YIL TONLARCA ATIK YAĞ VE PİL TOPLANIYOR”

Yarışmada 1.’ye çim biçme makinesi, 2.’ye çift kovalı temizlik arabası ve seti, 3.’ye plastik çöp konteyneri ve temizlik seti, 4. ve 5.’ye temizlik seti ödülü verilecek. ‘Enerjimizi bitkisel atık yağlardan topluyoruz’ mottosuyla düzenlenen yarışma kapsamında sitelere atık yağ bidonları dağıtılıyor. Diğer yandan sitelere atık pil kutularıyla, atık ve çöplerin ayrıştırılması için geri dönüşüm kutuları da dağıtılıyor.  Belediye ekipleri vatandaşların katılımını artırmak için site yönetimleri ve muhtarlıklarla işbirliği yaparak ‘sıfır atık’ konusunda bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürüyor. Vatandaşlara 1 litre atık yağın 1 milyon m³ suyu kirlettiğini anlatan görevliler bu konuda 7’den 70’e herkesin oldukça hassas davranması gerektiğini dile getiriyor.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışmalarla tonlarca atık yağ ve pil toplanarak çevreyi kirletmesi önleniyor. Toplanan atık bitkisel yağlar ise biyoyakıt üretim tesislerine gönderilerek ekonomiye kazandırılıyor. Vatandaşlar yarışmayla ilgili her türlü bilgiyi Ortahisar Belediyesi’nin 444 61 44 numaralı ‘Alo Temizlik Hattı’nı arayarak öğrenebilir.