Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » DOKA Bülteninde çıkan röportajımız.

DOKA Bülteninde çıkan röportajımız.

resim0002

Doğu Karadeniz’deki
Hibe Programlarının Bölgesel Etki Analizi Projesi ve Yayla Kültürü ve Yayla Turizmi Projesi

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği 1992 yılında bölgemizde yer alan beş ilden (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon) 36 belediyenin bir araya gelmesiyle oluşturdukları kamu tüzel kişiliğine haiz bir birliktir” diyen Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Şentürk, “Günümüz itibarıyla bölgemizde yer alan yedi ilden (Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Rize, Ordu ve Trabzon) 139 üye belediyemiz bulunmaktadır. Son yıllarda yaptığımız çalışmalarla belediyelerdeki personelin kurumsal kapasitelerini artırmak için aralıksız bir şekilde eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu eğitim faaliyetlerinin yanında çeşitli yayın faaliyetlerimizle devam etmektedir. Son yıllarda mahalli idareler mevzuatında bir takım değişiklikler oldu. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışı teknik gezi programlarımız olmaktadır” diye konuştu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sundukları proje ile ilgili süreci de anlatan Şentürk, “Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında ilk başvurumuzu 2011 yılında Doğu Karadeniz’deki Hibe Programlarının Bölgesel Etki Analizi Projesi adı altında projeyle yaptık ve kabul gördü. Bu proje Birlik olarak da bir ilkti. Birliğin kurulduğu 1992 yılından 2011 yılına kadar geçen yaklaşık 20 yıl içerisinde dışarıdan almış olduğu ilk hibe olma özelliğini taşımaktadır. Bu projeyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan belediyelerimizin bugüne kadar çeşitli kurumlardan aldığı hibelere yönelik araştırma ve incelemeye dayanıyordu. 232 belediyenin tamamı ile görüştük. Yaptığımız bu görüşmeleri kayıt altına alarak rapor haline getirdik. Bu raporda çok enteresan, can alıcı sonuçlara ulaştık. Bu analiz Türkiye’de bu konuda yapılan ilk çalışmadır. Yaptığımız bu çalışmada herhangi bir hibe programına başvuran belediyenin bu hibe programlarından en az birinden destek aldığını gördük. Bu da çok yüksek bir orandır. Bu da gösteriyor ki dört tane proje başvuruş yapan bir belediyenin bunlardan en az 1 veya 2 tane projesinin geçme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Hazırladığımız kitabı Bakanlıklar da dahil çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıttık. Proje bedelinin çok üzerinde fayda sağladık. Bu da bizi mutlu etmektedir” dedi.

“Doğu Karadeniz doğasıyla, yeşiliyle çok güzel bir manzaraya sahip bir yerdir” diyen Şentürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölgemizde turizme çok elverişli alanlar ve sahalar mevcuttur. Sahilden bir saatlik bir yolculukla dağların zirvesine çıkabiliyorsunuz. Endemik bitki türün bakımından son derece zengin bir doğaya sahibiz. Bu bölgeye has bazı gelenek ve görenekler var. Muhteşem bir geçmişe sahip yaylacılık Türkiye’de en geniş anlamda Doğu Karadeniz Bölgesinde yaşatılmaktadır. Bu da Türk medeniyetinin bu coğrafyada çok derin izler bıraktığının bir kanıtıdır. Birlik olarak belediyelerimize turizm anlamında destek verirken aynı zamanda şöyle bir eksikliği fark ettik. Bu bölgede yaşamayan, bu bölgeyi bilmeyen ya da bu bölgeye ilk defa gelen bir kişi bölgeyi gezmek istediğinde nereleri gezeceği, ziyaret edebileceği, buranın hangi yaylasında ne var gibi kaynak sorunu olduğunu gözlemledik. Böyle kitaplar bölge düzeyinde olmasa da yerel düzeyde vardı. Bölgesel bazda böyle bir çalışmanın olmadığını gördük. Biz de bu eksikliği giderebilmek adına araştırmalar yaptık. Araştırma sonucunda hazırladığımız 270 sayfalık kitapta Doğu Karadeniz’deki yaylalara ilaveten Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde de yer alan yaylalara ilişkin bilgiler yer almaktadır. Buradan kitabı hazırlayan Hikmet Haberal’a ve de kitabı birlik adına yayınlatmamız noktasında yardımcı olan Birlik Başkanımız Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na ve birlik encümenimize teşekkür ederim.”

Pages_from_Bulten17_son_1

Pages_from_Bulten17_son_2