+90 462 223 85 82

BİZİ ARAYIN

+90 462 223 81 05

BİZİ ARAYIN

birlik@dkbb.gov.tr

BİZE YAZIN

DİĞER SAYFALAR

SİZİN İÇİN BURADAYIZ!

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz.

+90 462 223 85 82

+90 530 407 45 73

2 MART RİZE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 104. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

geri

2 Mart Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yıl dönümü etkinliği Rize Valiliği önünde Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Rize Valiliği ile Rize Belediyesi tarafından Atatürk anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan kutlama programının kalan bölümü Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şehit Uğur Korkmaz konferans salonunda devam etti.

Günün anlam ve önemiyle ilgili Rize İl Jandarma Komutanlığı personeli Jnd. Yrb. Murat Baytaş tarafından bir konuşma gerçekleştirildi.

Protokol konuşmalarının yer aldığı programda bir konuşma gerçekleştiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin konuşmasında; “Tarihi şan ve şerefle dolu mazlumlara ümid zalimlere korku salmış bir millet olduğumuzu, Tarih boyunca bağımsızlığımızı korumak için çok zor imtihanlardan geçtiğimizi ve Bu topraklar 100 yıldır bize “Vatan” olmuşsa bunun bedelini bu milletimizin kanıyla, canıyla ödediğini” ifade etti.

Başkan Rahmi Metin konuşmasının devamında; “Milli mücadele yılları tarihi süreçte en zor yıllarımız ve vatanı savunma imtihanımız olmuştur. Bugün bu nesiller vatanını ne denli seviyorsa, ne denli ölümüne vatanım diyorsa bu kazanmışlığın zorluğunu, geçmişin çilesini, zahmetini de içinde barındırıyordur.

Bu duygularla tüm yurtta olduğu gibi tarihimizdeki sayısız kahramanlıklardan biri de 104 yıl önce bu şehirde yaşanmıştır. Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak gençlerimize, çocuklarımıza mücadele ruhumuzu aşılamalı ve şehrimizi her alanda kalkındırmalıyız. Vatanımız için mücadele eden ecdadımıza torunları olarak bizler daha çok çalışıp vefa borcumuzu ödemeliyiz. Vatan, bayrak sevgimiz, birlik ve beraberlik anlayışımız, kalkınma ve gelişme duygularımız artarak devam etmelidir.

Yurdumuzun dört bir tarafı düşman işgali ile çevrili iken sayısız şehit verip düşmana geçit vermeyen bir avuç sivilin sergilediği kahramanlık her millete nasip olmayacak bir gururdur. 6 Mart 1916’da bir fiil işgal edilen Rize 2 Mart 1918 tarihinde düşmanlardan temizlenmiştir. Bu tarih sadece Rize’nin kurtuluşunu değil, bütün Türk tarihinin, kahramanlık günlerini, savaşların, mücadelelerin tarihini bize hatırlatmalıdır.

2 Mart bize 1040, 1071, 1453, 1922’yi hatırlatmalıdır.

Tarihe bir bütün şuuruyla bakabilmeliyiz. Bundan sonra bizlere düşen görev; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak birlik ve beraberlik içerisinde bölünmez bütünlüğümüzü korumak, vatanımızı muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü kutluyor ve 104 yıl önce özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için şahadet şerbetini içen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet saygı ve milletle anıyorum. Milletimizin bekası için emek veren, çalışan, üreten herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından kutlama etkinliği öğrenciler tarafından okunan şiirler, halk oyunları gösterisi ve Rize İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Mehteran takımının gösterilerle devam etti.

Gösterinin ardından ilimizde okullar arası çeşitli dallarda yarışmaya giren öğrencilere Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak tarafından ödülleri takdim edildi.

Kutlama programına Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, İl Jandarma Komutanı Jnd. Alb. Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, askeri personel, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.