+90 462 223 85 82

BİZİ ARAYIN

+90 462 223 81 05

BİZİ ARAYIN

birlik@dkbb.gov.tr

BİZE YAZIN

DİĞER SAYFALAR

SİZİN İÇİN BURADAYIZ!

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz.

+90 462 223 85 82

+90 530 407 45 73

AKÇAABAT’TA HASRETLE BEKLENEN FESTİVAL COŞKULU BAŞLADI

geri

Akçaabat Belediyesi tarafından bu yıl 30.’su düzenlenen Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nin çelenk sunma töreni Atatürk Parkı’nda yapıldı ve ardından A.Fazıl Ağanoğlu İlköğretim Okulu önünden başlayarak Sahil Parka kadar uzanan bir kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Kortej yürüyüşüne Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Ak Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Belediye Başkan Yardımcıları Serkan Özdemir ve Ali Güngör, ilçe protokolü, siyasi parti başkanları ve yönetimi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, daire amirleri, Muhtarlar, festivale katılan Halk Oyunları Grupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kortej yürüyüşünün ardından Sahil Park Havuzlar Meydanında geleneksel hale getirilmiş büyük horon halkası kuruldu. Büyük horon halkasına Temel Bayram, Selim Seyis ve Pala Dayı yöresel şarkılarla eşlik ettiler.

Gündüz birbirinden farklı halk oyunları gece ise konserlerle devam eden 30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nin açılış konuşmasını yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ Hemşehrilerimizin hasretle, özlemle ve merakla beklediği festivalimiz başlamıştır. Herkes eğlenceye de horona da halk oyunlarına da doyacak. Dolu dolu bir festival sizleri bekliyor. Akçaabat’ta dört gün boyunca gündüz sokaklar halk oyunları ekiplerimizin gösterileriyle, gece ise birbirinden kıymetli sanatçılarımızın sesleriyle şenlenecek. Tüm vatandaşlarımızın eğlencesi bol bir festival geçirmelerini diliyorum. Şimdiden sanatçılarımıza, ülkemizin farklı yöreleri inden şehrimize misafir olan halk oyunları gruplarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Festival, açılış konuşmasının ardından Antalya, Aydın (Köşk), Gaziantep ve Akçaabat Halk Oyunları Gruplarının gösterileri ile devam etti.

Ece Mumay Mest Etti

Akçaabatlıların Özlemle beklediği 30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nde Aykut Özer, Taylan Türkmen ve Eve Mumay sahne aldı. Birbirinden farklı ve eğlenceli şarkılarla Akçaabatlılar coşturan sanatçılar dinleyenlerden tam not aldı. Akçaabatlılar Genç sanatçı Ece Mumay’ın sevilen şarkılarına eşlik ettiler. Günümüz sanatçıları arasında parmakla gösterilen Ece Mumay konseri festivale damga vurdu. Festival alanındaki sahnede açılış konuşmalarını yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Uzun yıllardan beri süregelen, geleneksel hale gelmiş festivalimizin 30. sunda yine Akçaabat’ımız rengarenk, cıvıl cıvıl. İlçemiz mavi ile yeşilin kucaklaştığı bir sürü güzelliği bünyesinde barındıran bir şehir. Ama temmuz ayında festival zammında bu şehir bir başka güzel oluyor. Yurt içinden ve yurt dışından halk oyunları ekiplerimiz Akçaabat’ımıza, festivalimize gelerek şehrimizin güzelliğine güzellik katıyorlar. Şehirlerarası ve ülkeler arası kültür bağları, kardeşlik bağları bu vesileyle kuruluyor ve gelişiyor. Hem bu açıdan hem de İlçemizin tanıtımı açısından Uluslararası festivalimizi önemsiyor ve bunun geliştirilerek devam edeceğini buradan ifade etmek istiyorum.

Bu heyecanı, bu güzelliği bizlere yaşattıkları için, bu festivali geçmiş dönemlerde başlatan, geleneksel hale gelip bu yıllara gelmesini sağlayan önceki dönem başkanlarımız olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemizin çeşitli yerlerinden ve yurt dışından gelen misafirlerimize bir kez daha Kültür Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat’ımıza hoş geldiniz diyor festival boyunda keyifli vakitler geçirmenizi diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” Dedi.

Programda sahne alan sanatçılara performansları sonunda; Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Trabzon Bölge Adliye Daire Başkanı Fatih Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü Tolga Ergüden, Festival Ana Sponsoru Horon Toptan sahibi Aslan Çolak, plaket takdim ettiler. 30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali 24 Temmuz 2022’ye kadar devam edecek.