Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » HABERLER » 17-21 Kasım Toplantımız tamamlandı.

17-21 Kasım Toplantımız tamamlandı.

IMG_6925

Birliğimiz ile Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde 17 – 21 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı” sona erdi.
17 Kasım Pazartesi günü otele girişlerin yapıldığı programda 18, 19 ve 20 Kasım günleri öğleden önce seminer, öğleden sonra ise teknik geziler düzenlendi.

18 Kasım Salı günü yapılan toplantının açılışında konuşma yapan Birlik Genel Sekreterimiz Mehmet Şentürk, Birlik Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan F. Gümrükçüoğlu’nun selamlarını ilettikten sonra, organizasyonun gerçekleşmesi için destek olan Türkiye Belediyeler Birliği yetkilileri ile emeği geçenlere teşekkür etti. Daha sonra bu güne kadar Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği yönetiminde yer alan başkan, meclis üyesi, bürokratlar ile Birlikte görev yapan çalışanlara, kurum olarak geldikleri bu noktaya ulaşmalarında verdikleri emekler için teşekkür etti.

Daha sonra Birlik faaliyetleri hakkında kısa bilgiler veren Genel Sekreter Şentürk,

“Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’nin faaliyetlerini;
Eğitim, Yayın, Sosyal ve Kültürel ve diğer faaliyetler olarak sıralayabiliriz.
Birliğimizce özellikle bölge belediyelerimizin kurumsal kapasitelerini arttırmak için yürüttüğümüz eğitim faaliyetlerinde son birkaç yıl içinde ve hatta ülke genelindeki tüm mahalli idarelere, belediyelere, il özel idarelerine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.
Birliğimizce bu güne kadar 13 tanesi 2014 yılında olmak üzere toplam 126 eğitim faaliyeti gerçekleştirdik. Bu eğitim seminerlerine toplam 12.938 kişi katıldı.

Ayrıca ikisi yurtdışı olmak üzere 5 araştırma ve inceleme gezisi, 2 panel, 36 toplantı düzenlenmiştir.
Ayrıca üye belediyelerimize yönelik olarak, Karadeniz Teknik Üniversitesiyle yaptığımız işbirliğiyle itfaiye ve zabıta personellerine yönelik olarak üç ayrı görevde yükselme eğitimi düzenlenmiştir. Bu eğitimler sonucunda yapılan sınavlarda başarılı olanlar belediyelerinde bir üst göreve atanmışlardır.
Biraz önce de ifade ettiğim gibi, 2014 yılı içinde Birliğimizce 13 ayrı eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiş, bölgemiz belediyelerinden 935 seçilmiş ve atanmış görevli katılmıştır. Bu programla beraber 2014 yılı içindeki seminer sayımız 14 olacak toplam katılımcı sayısı ise bini aşacaktır.

Birliğimizce yapılan eğitim faaliyetlerinin yanında, çeşitli yayınlar çıkarılmıştır. Bastırılan mevzuat kitapları talep eden kurum ve kuruluşlara hiçbir ücret talep edilmeden gönderilmiştir.
Son olarak “Doğu Karadeniz Bölgesi Belediye Başkanları Rehberi” isimli yayınımız bastırılmış ilgili kişi ve kurumlara gönderilmiştir.

Birliğimiz sosyal ve kültürel amaçlı faaliyetlerde gerçekleştirmiştir. “Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Fotoğraf Yarışması” 2011 ve 2013 yıllarında iki kez düzenlenmiştir.
Birlik encümen toplantımız her ay bir encümen üyesi belediye başkanımızın ev sahipliğinde, çevre belediye başkanları da davet edilerek gerçekleştirilmiştir.
Birliğimiz belediyelerimizin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yürütmüştür. Bu kapsamda Birliğimizce TUİK Bölge Müdürlüğü ’nünde katkılarıyla “Doğu Karadeniz Belediyelerinin Mali İmkânları ve Alt Yapı Sorunları” raporu hazırlanmış ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir.
Yine Birliğimizce bölgemizdeki belediyelerden hibe, fon ve kredi imkânlarından yararlananların tespiti, kullanılan bu kaynakların etkilerinin değerlendirilmesi, diğer belediyelerimizin bu tecrübelerinden faydalanmaları amacıyla hazırladığımız projemiz Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından kabul görmüş ve sonuçlandırılmıştır. Projemiz de elde edilen veriler ve değerlendirmeler kitapçık haline getirilmiş ve belediyelerimizin istifadesine sunulmuştur.
Yine “Yayla Kültürü ve Yayla Turizmi” isimli kitap hazırlanıp bastırılmış, bölge turizmine küçükte olsa katkı sağlanmıştır.

Belediye başkanlarının mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir rapor hazırlanmış, çeşitli girişimlerde bulunulmuştur.

Yine bölge turizminin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kısa adı “MY DOKA” olan mobil kent bilgi platformu projemiz hayata geçirilmiştir. Projemizin ana amacı olan bölge turizmine katkı sağlaması için özellikle belediyelerimizin ihtiyacımız olan bilgi ve verileri bize ulaştırması gerekmektedir.
Bu sistem sayesinde bölgemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler hiç kimseye ihtiyaç duymadan bölgemizde tek başına gezebilecek, ihtiyaç duyduğu tüm hususlara bu sistemden cevap bulabilecektir.” dedi.
Şentürk, 30 Mart 2014 günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçiminden sonra oluşan Birlik yönetimiyle de çok değerli çalışmalar yapacaklarına inandığını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

DSC_0159_3

Daha sonra İller Bankası Genel Müdürlüğü Alt Yapı Uygulamaları Daire Başkanlığında Mekanik Elektrik Uygulama ve İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapan Yüksek Mühendis Fuat Koçal, İller Bankasından belediyelerin yararlanma imkânları konulu sunum yaptı.
Koçal sunumunda, İller Bankasının kuruluşundan bu güne kısa bir tanıtımını yaparak, banka ile belediyelerin hangi konu ve işlerde işbirliği yapabileceğini, belediyelerin hangi sorunlarını çözmede katkı verebileceğini anlattı. Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Koçal’ın sunumunun ardından Gümüşhane Belediye Başkanı ve Birlik Encümen Üyesi Ercan Çimen teşekkür plaketi verdi.

Daha sonra “Liderlik ve Ekip Çalışması” konusunda Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan sunum yaptı.
Katılımcıların büyük bir dikkatle takip ettiği sunumda özellikle yönetici durumunda bulunanların dikkat etmesi gereken hususlarda bilgiler verildi.

IMG_6953

Prof. Dr. Recep Bozlağan’a Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç tarafından Birlik adına teşekkür plaketi, Birlik Genel Sekreteri Mehmet Şentürk tarafından telkâri işlemeli minyatür kemençe hediye edildi.

İlk gün yapılan sunumların ardından yenilen öğle yemeğinden sonra tekne ile boğaz turu yapıldı. Oldukça güzel, açık ve güneşli havada yapılan boğaz turunda katılımcılar İstanbul’un tarihi ve turistik mekânlarını denizden görme imkânı buldular.
19 Kasım günü ise Türkiye Belediyeler Birliği Destek Hizmetleri Müdürü Halil İbrahim Azak, 4734 sayılı Kanun çerçevesinde doğrudan temin konusunda sunum yaptı. Katılımcılar tarafından zaman zaman karşılıklı soru cevap şekline dönen sunum oldukça beğenildi.

DSC_0199_1

İlk gün olduğu gibi ders sunumu bittikten sonra yenilen yemeğin ardından tarihi yarımadaya gezi düzenlendi. Katılımcılar burada İstanbul’un en eski merkezi olan yerleri gezip görme fırsatı buldular.
20 Kasım günü ise Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeninin görev yetki ve sorumlulukları konusunda sunum yaptı.

IMG_6882

Programın eğitim bölümünün tamamlanmasından sonra “Gala Yemeği” düzenlendi. Bu yemekte söz alan Birlik Genel Sekreteri Şentürk, düzenledikleri bu toplantı ile eğitimin yanında sosyal gelişmeyi de hedeflediklerini ifade etti. Bu tür organizasyonların sosyal yönünün belki de çok daha önemli olduğunu çünkü mevzuat bilgisinin bir şekilde başka yol ve imkânlarla elde edilebileceğini, ancak bu organizasyon sayesinde bir araya gelen belediyecilerin başka vesilelerle bir araya gelme imkânının son derece sınırlı olduğunu ifade etti. Bundan sonra da bu tür organizasyonlar gerçekleştireceklerini ifade eden Genel Sekreter Şentürk, katılımcılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Program 21 Kasım Cuma günü sona erdi.
Prof.Dr. Recep BOZLAĞAN’IN ders notları için tıklayınız.

Fuat KOÇAL’ın ders notları için tıklayınız.

Cevdet SÖKMEN’in ders notları için tıklayınız.
H. İbrahim AZAK’ın ders notları için tıklayınız.

IMG_6902

IMG_6925

IMG_7032

IMG_7308