Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » BASINDA BİZ » 2009 Yılı 2. Olağan Meclis Toplantımız.

2009 Yılı 2. Olağan Meclis Toplantımız.

taka 090609

Birliğimiz 2009 Yılı 2. Olağan Meclis toplantısı Trabzon’da yapıldı. Konuya ilişkin Taka Gazetesi haber metni: Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’nin 2009 yılı olağan meclis toplantısı yapıldı. Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde yapılan ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun başkanlık yaptığı toplantıda birliğin 2010 yılı tahmini bütçesi 3 milyon 300 bin lira olarak kabul edildi.

Meclis toplantısında konuşan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu belediye başkanlarının hizmet üretmek için devletin diğer kurumlardan da destek alabileceklerini ve bu konuda kararlı olmaları gerektiğini söyledi. Siyasi parti avımı yapmadan tüm belediye başkanlarının bölge insanına daha iyi hizmet vermek için Karayolları, DSİ ve İl Özel İdaresi’nden talepte bulunabileceğini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Belediyelerin bütçeleri ortada. Her belediye borçlarıyla uğraştığı gibi hizmette üretmeye çalışıyor. Ancak mevcut şartlar ile birlikte bunların yapılabilmesi mümkün değil. Geçenlerde bir yağmur yağdı. Kısa sürede yağan yoğun yağış belediyenin hizmet alanlarını da etkiledi. Yollar çöktü, istinat duvarları yıkıldı. Bu noktada devletin tüm kurumlarından faydalanmak için ne gerekiyorsa yapılmalı.

Neticede siz boşa para istemiyorsunuz. Var olan eksikliğin giderilmesi için istiyorsunuz. Bunun için kapılan zorlayın” dedi. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılan hizmetin maliyeti ile diğer bölgelerde yapılan hizmetin maliyetinin aynı olmadığını dile getiren Gümrükçüoğlu, ” Birlik olarak belediyelerin durumlarıyla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlıyoruz. 30 Ocak tarihine kadar bu raporların hazırlanması gerekiyor. Birlik bu konuda hassas davranacak. Bu rapor bitirildikten sonra Şubat ayında Ankara’ya giderek bu konuyu takip edeceğiz. Milletvekillerimizle bakanlarımızla görüşeceğiz. Bu bölgedeki belediyelere İller Bankası’ndan gelen ödeneklerin farklı bir çarpanı olması gerektiğini dile getireceğiz. Hazırlanacak olan kanun teklifinde bunların da değerlendirilmesi isteyeceğiz. Bu yapacağımız çalışmalar ne kadar etkili olur bilemeyiz ama bunun gayretini göstereceğiz” ifadelerine yer verdi. Gümrükçüoğlu Trabzon Belediyesi’nin çevre belediyelerin ihtiyaçlarının giderilmesi için imkanları ölçüsünde her türlü desteği vermeye devam edeceğini sözlerini ekledi.