Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » BASINDA BİZ » Hibe Programlarının Etki Analizi Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı.

Hibe Programlarının Etki Analizi Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı.

kuzey hibeee

Hibe Programlarının Etki Analizi Projesi Kapanış Toplantısı yapıldı.Toplantı ile ilgili haberler ve haber linkleri;

Sondakika haber sitesi- haber linki;

http://www.sondakika.com/haber-dogu-karadeniz-belediyeler-birligi-toplantisi-2-3258809/

Kuzey Ekspres Gazetesi haber metni; Hibe programlarının bölgesel etki analizi

“Doğu Karadeniz’deki Hibe Projelerinin Bölgesel Etki Analizi” projesinin kapanış toplantısı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde yapıldı.
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği tarafından organize edilen toplantıya Birlik ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Aydın, çok sayıda belediye başkanı, kaymakamlar, çeşitli kurum ve kuruluşların yönetici ve temsilcileri katıldı.
DKBB Genel Sekreteri Mehmet Şentürk, belediyelerin klasik anlamda bildiğimiz altyapı, temizlik, ulaşım v.b. gibi görevlerinin ötesinde yeni görevleri de oluşmaktadır. “Sosyal hizmetler, ulusal ve uluslararası kültürel faaliyetler, turizm gibi faaliyetler bunlardan sadece bazılarıdır. Bir diğer önemli gelişme ise belediyelerin finansman yapılarının değişmesi ile ilgilidir. Belediyeler sadece merkezi otoriteden gelen bütçe ve yerel kaynaklardan toplanan vergiler gibi kaynakların yanı sıra, ulusal ve uluslararası hibe programlarından gelen hibelere ve proje yardımlarına da doğrudan sahip olabilmektedirler” dedi.
Şentürk, 231 belediyeden 127 tanesinin her hangi bir hibeye başvuru yaptığını, bu belediyelerden 60 belediyenin 81 projesinin hibe aldığını ve hibe başvurusu yapan her iki belediyeden biri hibe almaya hak kazandığını sözlerine ekledi.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise yaptığı konuşmada Kalkınma Ajansı olarak bu güne kadar hibe verilerek desteklenen projeler arasında en çok Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’nin projesinden heyecan duyduğunu belirtti.
Birlik Başkanı Gümrükçüoğlu ise, “Bu proje DOKA Bölgesinde sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırmak üzere bölgesel düzeyde ulusal, uluslararası hibe programlarının kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kitap haline getirilerek belediyelerimizin istifadesine sunulmuştur” dedi. Öte yandan konuşmaların ardından “Doğu Karadeniz’deki Hibe Programlarının Bölgesel Etki Analizi Raporu” Birlik Genel Sekreteri Mehmet Şentürk tarafından sunuldu. 12.01.2012 yayın günü.

Türksesi Gazetesi haber metni;

Belediyeler birliği proje üretiyor.

“Doğu Karadeniz’deki Hibe Projelerinin Bölgesel Etki Analizi” projesinin kapanış toplantısı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Birlik ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Aydın, toplantıda konuşan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise yaptığı konuşmada Kalkınma Ajansı olarak bu güne kadar hibe verilerek desteklenen projeler arasında en çok Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’nin projesinden heyecan duyduğunu belirterek, bu projenin konusu itibariyle bir ilk olduğunu ifade etti. Projenin hayata geçirilmesinden ve yürütülmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür eden Kaldırım, “Belediyelerimizin hibe başvuruları konusunda çok daha duyarlı olmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ise, “Doğu Karadeniz’deki Hibe Programlarının Bölgesel Etki Analizi” projesi ve bu projenin sonucunda elde edilen rapor bulgularını aktarmak için toplantının düzenlendiğini belirterek, şunları kaydetti: “DOKA Bölgesinde sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırmak üzere bölgesel düzeyde ulusal, uluslararası hibe programlarının kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kitap haline getirilerek belediyelerimizin istifadesine sunulmuştur. Bu proje raporunun amaçlarını, bölgemizde belediyelerce yürütülen hibe projeleriyle ilgili veri tabanı oluşturmak, hibe projelerine yönelik farkındalığı arttırmak, hibe programı yayınlayan ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar için, tespit edilen ihtiyaç alanları ile ilgili kaynak oluşturarak, gelecekte yayınlanacak hibe programlarının bölge ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılmasına katkıda bulunmak.”
Gümrükçüoğlu, tüm bölge belediyelerin birlik ve beraberlik içerisinde olmaları halinde sorunlarını aşma konusunda başarılı olabileceklerini sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından “Doğu Karadeniz’deki Hibe Programlarının Bölgesel Etki Analizi Raporu” Birlik Genel Sekreteri Mehmet Şentürk tarafından bir sunum ile paylaşıldı.( 12.01.2012 Türksesi Gazetesi)