Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » ÜYELERDEN HABERLER » Trabzon’da Kutlu Doğum Haftası programı kutlandı

Trabzon’da Kutlu Doğum Haftası programı kutlandı

Trabzon’da Kutlu Doğum Haftası programı kutlandı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon İl Müftülüğü tarafından Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in dünyaya şereflendirişinin yıldönümünün kutlandığı Kutlu Doğum Haftası kapsamında Meydan Parkı’nda program düzenlendi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir ve Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu’nun yanı sıra kamu kurumlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı’nın konseriyle başladı. Mehteran konserinin ardından Kur’an tilaveti gerçekleştirildi.

DSC_0560

DÜNYA KUR’AN-I KERİM’İN MESAJINA, PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V.) YAŞANTISINA UYARSA SAVAŞLAR OLAMAYACAKTIR
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu programda yaptığı değerlendirmede Kutlu Doğum Haftası boyunca Trabzon’da programlara devam edeceklerini ifade etti. İslam dininin bütün dünyaya barış ve kardeşlik mesajı verdiğini hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, “Bugün Trabzon’umuzda, ülkemizde ve bütün İslam âleminde olduğu gibi Resulullah Efendimizin (S.A.V.) kutlu doğum haftasını kutladığımız programları müftülüğümüz ile birlikte başlatmış bulunmaktayız. Trabzon’umuz büyük coşku ile bu programlara bugün başladığımız şekliyle iştirak ediyor. İslam barış ve kardeşlik dinidir. Yüce dinimiz İslam, ‘insanların her hangi birini haksız yere katleden bütün insanlığı katletmiştir’ diyen bir mesajı vermektedir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) gül peygamberidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) insan sevgisinin en büyük temsilcisidir. Allah’ın (c.c.) emrettiği şekliyle barışı ve kardeşliği tüm dünyaya yaymak için Kur’an-ı Kerim’in mesajını, mübarek hadislerini insanlığa miras olarak bırakmıştır. Bütün dünyada Kur’an-ı Kerim’in mesajına, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) yaşantısına uyarsak o zaman savaşlar, katliamlar olamayacaktır. İnsanlar o zaman birbirlerini Allah’ın (c.c.) yarattığı birer varlık olarak göreceklerdir. Birbirlerini ‘ne olursan ol, yine gel’ mesajıyla misafir edecektir. Trabzon’dan bütün ülkemize ve bütün dünyaya bu mesajı verip, ‘bunu yaşayacağız ve yaşatacağız’ diyoruz. Herkese kardeşlikler diliyoruz” diye konuştu.

DSC_0603

ALLAH’IN BİRLİĞİNİ, PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V)
ALLAH’IN RESULÜ OLDUĞUNU KABUL ETMEDEN İSLAM OLMAZ
Programda katılımcılara seslenen Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir ise, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (S.A.V)’in dünyayı şereflendirişinin 1989 yılından itibaren Kutlu Doğum Haftası olarak kutlandığını hatırlattı. Demir, “Kutlu Doğum Haftası bu sene 9-20 Nisan tarihleri arasında, yurdumuzun bütün il ve ilçe müftülüklerinde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Yine malumunuz olduğu sürece Diyanet İşleri Başkanlığı her sene çeşitli bir konuyu ele almaktadır. Bu senenin konusu ise ‘Hz. Peygamber (S.A.V.), tevhid ve vahdet’tir. Sloganımız ‘gelin birlik olalım.’ Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V.) Efendimizin peygamberliğinin tartışmaya açıldığı bu günlerde, yine ‘La İlahe İllallah diyen cennete gider, Muhammedün Resulullah demeye gerek yoktur’ diye bir akının başladığı bu dönemde, Hz. Âdem’den Peygamber Efendimize (S.A.V.) kadar bütün peygamberler tevhid mücadelesi verdiler. ‘Allah (c.c.) birdir’ dediler. Allah’ın (c.c.) bir olduğunu ilan ettiler. Allah Resulünün (S.A.V.) gönderildiği zaman müşrikler Cenab-ı Allah’a inanıyordu ama putlara tapıyordular. İşte böyle bir zamanda Peygamberimiz (S.A.V.) gönderildi. ‘La ilahe’ dedi. İnanılacak tapılacak hiçbir güç yoktur, ancak Allah (c.c.) vardır. Ve sonra ‘Muammedün Resulullah’, ‘Hz. Muhammet Allah’ın resulüdür’ dedi. İşte İslam’ın şartı ‘La İlahe İllallah’, imanın ilki ‘La İlahe İllallah Muhammedün Resullullah. Bunlar olmadan, Allah’ın tek ilah olduğunu kabul etmeden, Hz. Muhammet Efendimizin (S.A.V) Allah’ın Resulü olduğunu kabul etmeden İslam olmaz.

DSC_0633

KUR’AN’I YAŞAMADIĞIMIZ, PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) HAYATINI ÖRNEK ALMADIĞIMIZ SÜRECE SIKINTILAR DEVAM EDECEKTİR
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Seyfullah Kınalı da programda katılımcılara şu şekilde hitap etti: “Dünyamız çok çeşitli sorunlarla uğraşıyor. İnsanlar dünyada birçok nimetlere kavuşmuş ancak bütün bunlara rağmen bir sıkıntı almış gidiyor. Dünya huzurlu değil. Bütün bu nimetlere sahipken acaba neden huzur yok biliyor muyuz? Reçetenin iyi teşkil edilememesinden dolayı bu sıkıntılar devam ediyor. O sıkıntı nedir? Kur’an’ı bilmemektedir. Peygamber Efendimizi (S.A.V.) yaşamamak, onu örnek almamaktır. Ne yaparsak yapalım Kur’an’ı yaşamadığımız, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını örnek almadığımız sürece bu sıkıntılar devam edecektir. Ülkemizin geleceği, ahretimiz ve bu dünyanın huzur ve mutluluğu için yakaladığımız bu manevi ortamın gereğini yapmamız, gençlerimizin bu manevi ortamdan faydalanmasını sağlamamız lazım.”
Konuşmaların ardından Başkan Gümrükçüoğlu ve İl Müftüsü Demir katılımcılara gül dağıttı, ardından katılımcılara pilav-ayran ikramı yapıldı.

(Kaynak:http://www.trabzon.bel.tr/haber-detay.aspx?id=3775)

DSC_0666

DSC_0497