Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » Genel » Türk ve İslam Dünyasından Türkiye’ye Demokrasi Desteği

Türk ve İslam Dünyasından Türkiye’ye Demokrasi Desteği

thumbs_b_c_4c431b9905ee6f10facd755e51300a55

Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen başarısız Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimi, Türk ve İslam dünyasında büyük tepki yarattı. Liderler yaptıkları açıklamalarla Türkiye’de seçilmiş hükümeti desteklediklerini dile getirdi. Ülke liderleri peş peşe Türkiye’ye destek mesajları verirken dünyanın dört bir yanında yaşayan Türk ve Müslüman vatandaşlar da yaşanan darbe girişimini protesto etmek için meydanlara akın etti.
Dost ve kardeş ülkeler Türkiye’deki darbe girişimini sert şekilde kınayıp seçilmiş hükümete destek çıktılar. Darbe girişimine ilk tepki gösteren ülkeler Azerbaycan ve Rusya oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev silahlı kalkışmayı sert şekilde kınarken, bunun Türk milletinin ulusal çıkarlarına, ülkenin demokratik yapısına ve hukukun egemenliğine darbe olarak değerlendirdi. Azerbaycan’ın Türkiye devletinin ve Türk milletinin her zaman yanında olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk vatandaşlarının demokratik yolla seçtiği iktidarı sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.
Darbe girişiminden sonra devlet başkanı düzeyinde Türkiye’ye ilk ziyaret 5 Ağustos’ta Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından yapıldı. Nazarbayev, “Kardeş cumhuriyetin kardeşliği bizim için çok önemli. Şehit olanlara, yaralananlara ve yakınlarına Kazak halkı adına rahmet, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sayın Erdoğan’ın yanında olduğumuzu deklare etmek için geldim. Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımızdır. Türkiye’nin taleplerine karşılık vereceğiz” dedi.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un, Türk halkına ve Türkiye’ye desteklerini ifade ettiği açıklamada, Türkmenistan’ın Türkiye’ye tarihi ve kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğunu söyledi.
Kırgızistan da FETÖ’nün darbe girişimine tepki gösterdi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türk halkının demokratik yolla seçtiği Hükümete karşı darbe girişiminde bulunulmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.
Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, başarısız darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek ve dayanışma mesajı gönderdi.
Balkan ülkelerinden de Türkiye’ye destek mesajları geldi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, darbe girişimini “hain bir plan” şeklinde nitelendirdi. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin böylesine zor geçen bir geceden başarıyla çıkmış olmasından mutluyum” ifadelerini kullandı. Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, sosyal medya üzerinden, “Türkiye’nin istikrarı bölge istikrarının anahtarıdır. Türkiye’nin seçilmiş hükümetini, hukuku ve düzenini destekliyoruz” açıklamasını yaptı. Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov da durumun sakinleşmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. Romanya Başbakanı Dacian Cioloş, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye için tek yol anayasal düzen ve hukuk devletine dönüştür” ifadesini kullanırken, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, darbe girişimiyle ilgili “Türkiye’deki barış ve istikrar bizim için birincil önem taşır” açıklamasında bulundu. Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, yaptığı açıklamada “Türkiye gibi büyük ve güçlü bir ülkenin karşı karşıya kaldığı tüm sıkıntıların üstesinden geleceğine inanıyorum” dedi. Irak, İran, Suudi Arabistan, Katar ve Filistin de darbeyi kınayan açıklamalar yaptı.
Dünyanın dört bir yanında yaşayan Türkler ve Müslümanlar da 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimine sessiz kalmadı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplanan Azeri ve Türk vatandaşları, darbe girişimine tepki gösterdi. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşayan Boşnak ve Türk vatandaşları Tarihi Başçarşı önünde toplanıp tekbir getirerek ezan okudu. Filistin’de sokaklara inen, Filistin ve Türk bayrakları taşıyan gruplar, sabah namazından sonra pek çok camiden harekete geçti. Tekbir getiren Filistinliler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine destek sloganları attı. Makedonya’da, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği önünde toplanan binlerce kişi darbe girişimini protesto etti. Avusturya’da da Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, “Dik dur eğilme, Viyana seninle” sloganları attı. Arnavutluk’ta, ellerinde Türkiye ve Arnavutluk bayraklarıyla Tiran’daki Şehitler Bulvarı’nda toplanan yüzlerce Arnavut ve Türk, Türkiye’deki darbe girişimine karşı slogan atarak, tekbir getirdi. Macaristan’da halk meydanlara indi. Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile İstiklal Marşı’nı okuyup, sloganlar attı. Ayrıca Pakistanlılar İslamabad’da ki basın kulübü önünde, Somaliler başkent Mogadişu’da, Lübnanlılar başkent Beyrut’ta toplanarak darbeye hayır dedi. Yine Batı Trakyalı Türkler, Dedeağaç’ta toplandı. Batı Trakyalı Türkler de darbe girişiminde yer alan 8 kişinin bulunduğu helikopterin iniş yaptığı Dedeağaç havaalanında gösteri yaptı. Bulgaristan’da, Lübnan’da, Macaristan’da, Arnavutluk’ta, Somali’de insanlar meydanlara inip Türkiye’deki hain darbe girişimine karşı tepki gösterip gösteriler düzenlendi. Ayrıca İsviçre, Fransa, Almanya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Katar gibi ülkelerde de insanlar meydanlara inip Türkiye için destek gösterilerinde bulundular.
Diğer taraftan, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye’nin bütün şehirlerinde yapılan demokrasi nöbeti mitinglerinde Türk dünyasından temsilciler kendi bayrak ve flamalarıyla yer aldı.

thumbs_b_c_4c431b9905ee6f10facd755e51300a55

13672258_1381244348559078_1880822245_n