Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » ÜYELERDEN HABERLER » Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Gaziler günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı.
Rize Valiliği, İl Garnizon Komutanlığı, Rize Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Derneği Rize Şubesi’nin Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Törene, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize İl Garnizon Komutanı Albay Semih Coşkun, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, daire müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Törende ilimiz Gazileri adına Kıbrıs Gazisi Necdet Deciber bir konuşma gerçekleştirdi. Kıbrıs Gazisi Necdet Deciber yapmış olduğu konuşmasında: “Milli Mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisince Gazilik ünvanı verilmiştir. 19 Eylül tarihi ülkemizde Gaziler günü olarak kutlanmaktadır. Bu tarih devletimizin ve milletimizin Gazilerimize verdiği önemin onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesidir. Çanakkale’de, Kıbrıs’ta, Kore’de, Doğuda ve Güney Doğuda vatanın müdafası ve dünya barışı için şahadete ulaşan ve Gazi olarak dönen kahraman evlatlarımız olduğu gibi, 15 Temmuz da ülkemize yönelen haince tehditlere karşı kendilerini siper eden aziz milletimizde aynı şuur ve fedakârlıkla vatanın bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmiştir. Vatanımıza ve bayrağımıza mutlaka göz diken hainler olacaktır. Ancak şunu iyi bilsinler ki, 15 Temmuzda olduğu gibi bu millet vatan ve bayrak için hiç düşünmeden canını seve seve feda eden bir millettir” dedi.

Tören, öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından sona erdi.

img_5564

img_5591

img_56031

img_5706