Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » 2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi Antalya’da yapılacak.

2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi Antalya’da yapılacak.

logo_ana

2. ULUSLARARASI SU VE SAĞLIK KONGRESİ’ni 13 – 17 Şubat 2017 tarihlerinde Antalya Rixos Sungate Hotel’de yapılacak.

Kongre Başkanı Prof.Dr. İrfan Şencan; “Günümüzde yaşanan hızlı kentleşme ve sanayileşme, sürekli artan nüfus, tarımsal faaliyetler ve hayvancılık ile küresel iklim değişikliği; suyun korunması ve yönetiminin en önemli ve güncel tartışma konuları arasında yer almasına neden olmuştur. Bu gerçekten hareketle, 26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya’da Uluslararası Katılımlı ULUSAL SU VE SAĞLIK KONGRESİ’ni düzenledik.
Kongremizde, içme kullanma suları, ambalajlı sular (doğal kaynak suları, içme suları ve mineralli sular), yüzme suları, yüzme havuzları, kaplıcalar, afetlerde su yönetimi, su kirliliği, su ürünleri, tarımsal amaçlı su kullanımı, atık sular, toplu yaşam alanlarında su, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar, ulusal ve uluslararası su mevzuatı gibi konular; kısaca suya dair her şey ele alınmıştır.

Ulusal ve uluslararası nitelikte davetli konuşmacılar ve katılımcıların yer aldığı Kongremiz başarıyla sonuçlanmıştır. Yurtdışından Dünya Sağlık Örgütü, değişik üniversiteler ve kurumlardan; yurtiçinde başta üniversiteler, Bakanlıklar, büyükşehir belediyeleri, belediyeler, su ve kanalizasyon idareleri olmak üzere kamu ve özel kurum/kuruluşlardan ve sivil toplum kuruluşlarından 1050 katılım olmuştur.

Konunun önemine binaen ve kongre sonrasında aldığımız olumlu geri bildirimler neticesinde, Kongremizi uluslararası niteliğe taşıyarak geliştirme ve gelenekselleştirme kararı aldık.

Bu düşüncelerle, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi işbirliğinde 2. ULUSLARARASI SU VE SAĞLIK KONGRESİ 13-17 Şubat 2017 tarihlerinde Antalya’da yapılacaktır. Kongre hakkında ayrıntılı bilgiye kongre web sayfasından ulaşılabilmektedir (http://www.suvesaglik.org/).
Her iki Kongremizi destekleyen kuruluşlar arasında Türkiye Belediyeler Birliği de yer almaktadır.

Kongremiz, ilkinde olduğu gibi “suya dair her şey” temasını ilke olarak benimsemiştir. Temamıza uygun olarak katılımcı hedef kitlemizi de, bilimsel ve hizmetsel anlamda “su ile ilgilenen herkes” oluşturmaktadır” dedi.
Kongreye dair her türlü sorular için; Prof. Dr. Murat TOPBAŞ – Karadeniz Teknik Üniversitesi – Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı – Gsm: 0535 867 45 44
E-Posta:murattopbas@suvesaglik.org