Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » ÜYELERDEN HABERLER » MUHTARLAR GÜNÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI

MUHTARLAR GÜNÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI

MUHTARLAR GÜNÜ AKÇAABAT’TA KUTLANDI

19 Ekim 2015 tarihli Başbakanlık Genelgesiyle kutlanmaya başlanılan muhtarlar günü için Atatürk Parkında tören düzenlendi. Tören, Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlarken, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemine binaen konuşmayı Türkiye Muhtarlar Derneği Akçaabat Şube Başkanı Eyüp Gedikli yaptı. Gedikli konuşmasında ” Bu özel günün biz muhtarlara adanması mutluluk verici. Yılda bir gün de olsa hatırlanmak güzel bir duygu. Tüm muhtarlarımıza hayırlı olsun. ” dedi.

Törende ayrıca, Akçaabat Folklor Derneği tarafından folklor gösterisi sergilenirken, tören alanında tüm muhtarların katılımıyla da hatıra fotoğrafı çektirildi.

Törenin ardından Akçaabat Belediyesi tarafından tüm muhtarlara Kültür Park Saray Restaurant’ta kahvaltı verilirken, Belediye Başkanı Şefik Türkmen burada yaptığı konuşmasında ” İlk defa muhtarlar için bir gün kutluyoruz. Bugünün Muhtarlar Günü olarak kutlanmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız muhtarlara çok önem veriyor. Dolayısıyla devletin muhtarlara verdiği değeri biz bugünün Muhtarlar Günü olarak kutlanmasından anlıyoruz. Muhtarlar bizim en yakın mesai arkadaşlarımız yani paydaşlarımız. Muhtarlarımız halkımızın derdini, mahallelerimizin ihtiyaçlarını direk bize iletenlerdir. Muhtarlarımızla sürekli istişare halindeyiz. Muhtarlarımızın her isteğini yerine getiremiyoruz, bu bir gerçek. İhtiyaçlar çok ama yapacak hem imkân gerekli hem de zaman gerekli. İmkânlarınız iyi olsa da bazı işleri yapmak için zaman da gerekiyor. Bizim öncelikle yollarımızı standart hale getirmemiz gerekiyor. Yani bir evin yolu yoksa o yerinde değeri olmuyor.

Hesap edilmeden yollar yapılıyor. Herkes yol istiyor yapalım ama fazladan yol demek doğanın stabilitesini bozmak demektir. Kurallı toplum haline gelmemiz lazım. Hukuka ve kanunlara saygılı bir toplum haline gelmemiz gerekiyor. Ben istediğim gibi yaparım bu benim hakkımdır anlayışı olmaz. Daha sonra yapılan kaçak bina yıkıldığı zaman bana haber verilmedi deniyor. Peki, sen o kaçak yapıyı yaparken bize sordun mu? Haber vermiyorsun sonra haber istiyorsun. Biz modern ve kalkınmış bir toplum olmayı istiyorsak bunun gereklerini de yerine getireceğiz. ” şeklinde konuştu.

hak3-070

hak4-054