Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » “DKBB MAKS/CBS Eğitimine Başlıyor” başlıklı projesinin Eğitimine 22 Kasım Salı günü başlandı.

“DKBB MAKS/CBS Eğitimine Başlıyor” başlıklı projesinin Eğitimine 22 Kasım Salı günü başlandı.

mehmet-senturk

Birliğimizce, Trabzon’da 3 tam gün eğitime başlandı. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Teknik Destek Programı 3. Dönem başvuruları arasında Birliğimizin sunduğu“ DKBB MAKS/ CBS Eğitimine Başlıyor” başlıklı proje kabul gördü.
Eğitim Programının açılışına Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK, Trabzon Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Şube Müdürü Ömer SÖYLEMEZ, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Sayın Ahmet KURT ve Trabzon iline bağlı belediyelerden 40 kişilik grup katıldı.
Eğitim Programının açılış konuşmasını Birlik Genel Sekreteri Mehmet ŞENTÜRK yaptı. Genel Sekreter Şentürk; “Trabzon ilinde yer alan başta 19 belediye olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bir Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılımı olan ArcGis kullanımı konusunda eğitim verilmesi planlanmaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemlerine giriş ( CBS nedir, nerelerde kullanılır, neden gereklidir ve CNS alanındaki gelişmeler) CBS nin temel kavramları, bileşenleri ve fonksiyonları nelerdir. CBS Uygulamalarında ArcGis kullanımı ve CAD Tabanlı Konumsal/Mekansal verilerin entegrasyonu ve sonuç ürün yönetimi. Coğrafi Konumsal veritabanı hazırlama öğrenilecektir. Bu Eğitimin katkısı; Proje eğitimi alan teknik personelin Cografi Bilgi Sistemi oluşturulması kapsamında konumsal veritabanının hazırlanması ve yönetimde temel alıntıların üretilmesi, böylelikle dinamik ve hızlı bir şekilde altyapı hizmetinin verilmesi, proje hazırlama konusunda uzmanlaşmasıyla birlikte konumsal veriye dayalı sorgu ve analizlere uygulayabilecek marka projelerin daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi, bu sayede oluşturulacak sorumlu bölge konumsal veri altlıklarıyla gerçekleştirilecek kamu hizmeti sürdürülebilir ve güncellenebilir bir yapıda olması sağlanacaktır. Proje sonunda eğitim almış teknik personel, eğitim sonrası kurumlarında yer alan diğer teknik personellerinde bu konularda bilgi sahibi olmalarını ve yazılımı öğretebilmelerini sağlanacaktır” dedi.

Proje kapsamında sunulacak eğitim programına eğitimci konuşmacı Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisi Sayın Selçuk ERBAŞ katıldı. 22-23-24 Kasım 2016 tarihlerinde Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde 3 tam gün eğitim sürecek. Eğitimin kapanış günü 24 Kasım 2016 Perşembe günü aynı yerde yapılacaktır. Eğitime katılanlara Katılım Belgesi takdim edilecektir.

dsc_0066

20161122_091446

20161122_091926

dsc_0055