Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » Birliğimizce, Rize’de yapılan Yerel Çevre ve Eylem Planı Çalıştayına destek verildi.

Birliğimizce, Rize’de yapılan Yerel Çevre ve Eylem Planı Çalıştayına destek verildi.

img-20161130-wa0018

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği, Rize Belediye Meclisi Turizm ve Çevre Komisyonu, Plan ve Proje Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Rize Yerel Çevre ve Eylem Planı 2. Bilgilendirme Toplantısı ve Çalıştayı İsmail Kahraman Kültür Merkezinde yapıldı.

Çalıştaya Rize Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Şentürk, Rize Belediye Başkan Yardımcıları İsmet Sivrikaya, Sultan Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Rize İl Müdürü Hasan Bebek, Rize Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, Öğretim Görevlileri, Muhtarlar, Kurum çalışanları, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Rize Yerel Çevre ve Eylem Planı 2. Bilgilendirme Toplantısı ve Çalıştayında Birlik Genel Sekreterimiz Mehmet ŞENTÜRK; “Rize Belediyesi tarafından yürütülen Yerel çevre eylem planı çalışmaları için ilk olarak 6 Mayıs 2016 tarihinde 1. Bilgilendirme toplantısı ve çalıştayı yapılmış ve bu toplantıda proje hakkında bilgiler verilerek, proje Rize halkına tanıtılmıştı. 6 Mayıs 2016 tarihinden itibaren geçen süre içerisinde Rize Yerel Çevre Eylem Planı hazırlama ekibi, İmar ve kentleşme, Katı atıklar, Hava ve gürültü kirliliği, Atık sular, Turizm ve altyapı olmak üzere 5 ayrı konu başlığında komitelere ayrılarak Rize ilinin çevre sorunlarını analiz etti. Bu komitelerde Rize ilindeki konu ile ilgili akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile teknik personeller çalışmalar gerçekleştirdi. Bizde elimizden geleni yapmak için sizlerle beraberiz” dedi.

“ÇEVRE HAYAT DEMEKTİR”
Çalıştayın açılış konuşmasını Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap gerçekleştirdi. Konuşmasında Belediye Başkanı Kasap şu ifadelere yer verdi; “Yerel yönetimler olarak ilimizde bulunan paydaşlarımızla beraber önemli adımlar atıyoruz. Ülke genelinde yaygın olan Çevre Eylem Planı çalışmaları ilimizde de hızla devam etmektedir. Amacımız topluma çevre bilincini aşılamak daha yaşanabilir bir şehri oluşturmaktır. Bu gibi çalışmaları Recep Tayyip Erdoğan Üniversitemiz, Çevre İl Müdürlüğümüz ve diğer paydaş kurumlarımızla birlikte oluşturduğumuz alt komisyonlarımızla çevreyi ilgilendiren her konuyu araştırıyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz yeni fikirlerin sahibi olarak ileriye yönelik adımlar atıyoruz. Rize Belediyesi olarak çevre konularıyla ilgili yapmış olduğumuz faaliyetlerden dolayı ayrıca ödüllendirilmiş bir kurum olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Genel anlamda baktığımızda çevre her şey demektir sadece sıradan bir temizlik olarak değil, çevre hayat demektir. Bu anlamda hayatımıza yaşantımıza yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Üniversitemizden ve çevre Üniversitelerimizden de akademisyenlerimiz bu konuda bizlere katkıda bulunuyorlar. Halkımıza açık yapmış olduğumuz bu gibi toplantılarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“YEDİ AYLIK SÜREDE İLİMİZDE YAPILAN ANALİZLER DEĞERLENDİRİLDİ”
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın destekleri, Doç, Dr. Ahmet Demirak’ın koordinatörlüğünde yürütülen proje’nin ilk bilgilendirme toplantısı Mayıs ayında Rize’de yapılmıştı. Kasım ayında 2.’si düzenlenen Yerel Çevre ve Eylem Planı 2. Bilgilendirme Toplantısında 7 aylık sürenin ardından İlimizde yapılan analizler değerlendirildi.
“RİZE’DE YAPILAN ANKET SONUÇLARI İSTİŞARE EDİLDİ”
İlk toplantının ardından farklı alanlarda oluşturulan komitede bulunan akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile teknik personelin yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra Rize ilinin 46 mahallesinde yapılan anketlerin sonuçları Rize Yerel Çevre ve Eylem Planı 2. Bilgilendirme Toplantısı ve Çalıştayında ortaya konuldu. Yapılan ekip çalışmasının ardından ulaşılan veriler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar görsel sunumlar eşliğinde çalıştaya katılan STK Temsilcileri, Öğretim Görevlileri, Muhtarlar, Öğrenciler ve vatandaşlara aktarılarak farklı fikirler ortaya koyanların fikirleri alınarak projenin hayata geçirilmesi noktasında adımlar atıldı ve projenin hedefleri görüşüldü.
İki ayrı oturumdan oluşan çalıştayın öğleden önceki 1. oturumuna konuşmacı olarak Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi, Prof. Dr. Kadir Kesitoğlu, Doç. Dr. Nedim Özdemir, Doç. Dr. Ülkü Alver, Volkan Pelitli, Yrd. Doç. Dr. Ülgen Aytan katılırken, 2. Oturuma konuşmacı olarak, Prof. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, Yrd. Doç. Dr. Derya Bal Altuntaş, Onur Öztürk, Eser Bostan, Serdar Bostancı katıldı.
Proje koordinatörü Doç, Dr. Ahmet Demirak ve Çalıştaya katılan konuşmacılar bu projeyi sahiplenen, kendilerine destek veren Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’a göstermiş olduğu katkıdan ötürü teşekkürlerini sundular.
Çalıştay sonunda Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap tarafından konuşmacıların adına Rize iline dikilen fidanların sertifikaları kendilerine takdim edilirken, çalıştaya katılan herkese fidan dağıtıldı.

img_84291

img-20161130-wa0019

img-20161130-wa0020