Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » Birlik Başkanımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Birlik Başkanımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

1425322211_4

Birlik Başkanımız ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk kadınının Cumhuriyet ile birlikte birçok Batı ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkına sahip olduğuna dikkat çekti. Mesajında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ‘kadınların her şeyin temelinde olduğunu simgeleyen önemli bir gün’ olduğunu ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu özetle şunları kaydetti:
“Türk kadını, Cumhuriyetimizin kuruluşu ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde seçme ve seçilme hakkına birçok Batı ülkesinden daha önce sahip olmuştur. Gazi Atatürk, seçme ve seçilme hakkı için ‘bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Türk kadını seçme ve seçilme hakkı ile haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor’ şeklindeki ifadeleriyle Türk kadınının değerini ortaya koymuştur.
Yüce dinimiz İslam’da kadınlara en güzel hakları veriyor. Allah-u Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de ‘Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır’ buyurarak insanlığa eşitlikçi yaklaşım göstermeleri noktasında emir vermiştir. Allah Teâlâ (c.c.) kadın ile erkeği sadece fiziki olarak eşit yaratmamıştır ama her iki cinsi insan olma yönünden akıl, bilgi, kültür ve düşünce yönünden eşit yaratmıştır. Bu nedenle kadınların hiçbir ayrımcılığı tabi tutulamayacağı önemli bir gerçektir. Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.”