Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » Büyükşehir Belediyeleri için Beton Yollar Sempozyumu

Büyükşehir Belediyeleri için Beton Yollar Sempozyumu

beton katılım resim

Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Büyükşehir Belediyeleri için Beton Yollar Sempozyumu” 24-26 Nisan tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirildi.

Sempozyuma Birlik Genel Sekreterimiz Mehmet Şentürk ve yüzde 100 yerli kaynaklar kullanılarak yapılan beton yolların uygulandığı Samsun, Tekirdağ, Denizli, Kocaeli, Şanlıurfa, Trabzon Büyükşehir Belediye temsilcileri, uzman ve akademisyenler katıldı. Sempozyum’da Türkiye’nin beton yol kullanımı bütün detaylarıyla irdelendi. Katılımcılar ayrıca Sempozyum öncesinde düzenlenen teknik gezi kapsamında Samsun’da kullanılan beton yolları yerinde inceleme fırsatı da buldular.

Şahin: “Beton yol, yerli ve ekonomik bir alternatiftir”

Açılış konuşmasını Türkiye Belediyeler Birliğinin görev ve faaliyet alanlarından bahsederek başlayan Birlik Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, belediyelerin sosyal, kültürel ve teknik birçok nitelikli işler yaptığını belirterek TBB’nin belediyelerin ihtiyaç duyduğu her konuda onlara destek olduğunu ve rehberlik ettiğini ifade etti. 2014 yılında yürürlüğe giren Yeni Büyükşehir Yasası ile ülkemizin %76’sının artık büyükşehir belediye sınırları içerisinde yaşadığını hatırlatan Şahin, TBB’nin belediyelerin ihtiyaç duyduğu konularda eğitimler düzenlediğini ve sorun alanlarını tespit ederek bunlarla ilgili lobi faaliyetleri yürüttüğünü söyledi. Şahin, Sempozyumun deneyim paylaşımı için çok önem arz ettiğini belirterek, “Bu kapsamda belediyelerimizin ulaşımla ilgili altyapı çalışmalarında beton yollar yerli ve ekonomik bir alternatif olarak önem arz etmektedir.
Belediyelerimizin bu tecrübelerinin diğer belediyelerimizle paylaşılması da çok önemli. Sempozyuma katkı sunan TÇMB’ye ve desteklerinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Bulut: “Her yıl bir Avrasya Tüneli Projesi bütçesi kadar tasarruf edilebilir”

Beton yol kullanımının ülke ekonomisine yapacağı katkıdan bahseden Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği CEO’su İsmail Bulut ise Türkiye’de her yıl 25 milyon ton petrol ithal edildiğini ve ithalata bağımlılık oranının yüzde 98 seviyesinde seyrettiğine de dikkat çekerek, “Beton yol ve beton bariyer teknolojilerinden yeterince faydalanılması halinde ülke ekonomisine özellikle hammaddenin yerli sermayeden karşılanabilmesi adına önemli avantajlar sağlanacak, uzun ömürlü olması nedeniyle siz uygulayıcılara ciddi zaman kazandıracak ve en önemlisi ülkemizde etkin kullanımı halinde her yıl bir Avrasya Tüneli Projesi kadar tasarruf sağlayarak cari açığın azalmasına neden olacaktır.” dedi.

Yılmaz: “Beton yol çözümdür, alternatiftir”

İki yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, yol sorunun büyük kısmını çözmüş olduklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuşmasında, “Çok önemli bir konuyu masaya yatırmak için bugün buradayız. Beton bir çözümdür, alternatiftir. Elbette asfalt gibi beton yollarında bir ömrü vardır. Ama biliyoruz ki beton yolların kullanım ömrü uzun solukludur.” sözlerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından Sempozyum, Büyükşehir Belediye temsilcilerinin ve uzmanların beton yol uygulamalarına ilişkin sunumlarıyla devam etti.

beton katılım resim