Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği » DUYURULAR » Yaşanan sel felaketi sonrası taziye mesajı

Yaşanan sel felaketi sonrası taziye mesajı

rizede-sel-can-aldi,0YqrhfzDZEmJozNFLZ0WOw

RİZE’nin Çayeli İlçesi’ne 24 kilometre uzaklıktaki Gürpınar Köyü’nde şiddetli yağmur, sel ve heyelana neden oldu.

Bölgede sağanak yağmur ardından sel nedeniyle çöken evin enkazın altında kalan 1 kişi öldü, 1 kişi de enkazın altından yaralı çıkarıldı. Seslidere, Yeşiltepe ile Kaptanpaşa köylerinde yollarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişiyi kurtarmak için de bölgeye AFAD, AKUT, UMKE ve İDAK’dan oluşan çok sayıda ekip sevk edildi.

Yaşanan sel felaketi sonrası taziye mesajı yayımlayan Birlik Genel Sekreterimiz Mehmet Şentürk açıklamasında şunları söyledi: “Çayeli ilçemizde meydana gelen sel felaketinde yaşamını yitiren hemşerimize Allah’tan rahmet, ailesine sabır niyaz ediyorum. Felaketten yaralı kurtulan vatandaşlarımızın şifa bulması temennisiyle sel faciasının yaralarının bir an önce sarılması ve hemşerilerimizin rutin yaşamlarına dönmeleri için canla başla çalışan idarecilerimize, arama kurtarma ekiplerine ve vatandaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. İlimize ve ilçelerimize geçmiş olsun”
YOLLAR KAPANDI
Şiddetli yağışın sürdüğü bölgede Çayeli-Kaptanpaşa, Rize-Küçükçayır ve Çamlıhemşin-Ardeşen karayolları sel nedeniyle ulaşıma kapandı. İl genelinde 40 kadar köy ile ulaşım kesildi.
OKUL TATİL EDİLDİ, HELİKOPTER İSTENDİ
Bölgede yaşanan sel ve heyelan nedeniyle Çamlıhemşin İlçesi’ndeki okullar bugün için tatil edildi. Kent genelinde 6 ev heyelan tehlikesine karşı boşaltıldı.
Kalkandere İlçesi’nde ise 2, Pazar İlçesi’nde ise 1 iş makinesi sel sularına kapıldı. Sele kapılan iş makinesi operatörleri kendi çabaları ile kurtuldu. Metrekareye son 24 saatte 140 kilogram yağış düşen ilçede mahsur kalanlar için Malatya’dan askeri helikopter de istendi